Rusko nevidí priestor na nové rokovania o zmrazení ťažby ropy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 8. augusta (TASR) - Rusko, najväčší producent ropy na svete, nevidí priestor na nové rokovania o zmrazení ťažby, je však otvorené prípadnému vyjednávaniu s ostatnými producentmi. Vyhlásil to dnes ruský minister energetiky Alexander Novak. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novak novinárom povedal, že ak ostatné štáty prídu s takýmto návrhom, Moskva je pripravená diskutovať o ňom. Podľa neho je zatiaľ predčasné o tom špekulovať, keďže ceny ropy sú momentálne "viac či menej na normálnej úrovni".

Novak sa domnieva, že k rokovaniam o zmrazení ťažby dôjde pravdepodobne až po tom, keď ceny ropy výraznejšie klesnú.

V médiách sa dnes totiž objavila správa, že niektorí členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) obnovili rokovania o zmrazení ťažby. Ponuka komodity na trhoch totiž stále vysoko prevyšuje dopyt, čo tlačí jej ceny nadol.

Iniciátormi oživenia rokovaní o zmrazení produkcie sú Venezuela, Ekvádor a Kuvajt. Ale podobne ako pri predchádzajúcom pokuse, je ich snaha zrejme odsúdená na neúspech, pretože najväčší producenti v rámci OPEC - Saudská Arábia, Irak a Irán o zmrazení ťažby neuvažujú, aby si udržali, prípadne zvýšili svoj podiel na svetovom trhu.

V apríli sa poprední svetoví producenti ropy z OPEC a Rusko, ktoré nie je členom ropného kartelu, pokúsili dosiahnuť dohodu o zmrazení svojej ťažby na januárovej úrovni, ale bez úspechu. Dôvodom bol postoj Saudskej Arábie, ktorá trvala na tom, že akákoľvek dohoda o zmrazení ťažby musí byť záväzná pre všetkých producentov. Irán však už pred rokovaniami avizoval, že o tom začne uväzovať, až keď jeho produkcia dosiahne úroveň pred zavedením sankcií.

Západ totiž len tento rok zrušil embargo na dovoz ropy z Iránu, ktorý obmedzil svoj jadrový program. Teherán chce najskôr získať stratený podiel na trhu s ropou, až potom je ochotný rokovať o zmrazení ťažby, čo väčšina producentov údajne chápe. Až na Saudskú Arábiu. Tá trvala na tom, aby svoju produkciu zmrazil aj Irán.

S nápadom zmraziť ťažbu prišli producenti koncom januára, keď sa ceny ropy prepadli na najnižšiu úroveň za 12 rokov. Odvtedy však komodita znova posilnila a jej ceny stúpli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.