Český cestovný ruch očakáva nárast turistov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Praha 10. augusta (TASR) - Českí podnikatelia v cestovnom ruchu evidujú zvýšený záujem o svoje služby aj po minulom rekordnom roku. Za 1. polrok 2016 si našlo cestu do českých ubytovacích zariadení takmer 8 miliónov ľudí, čo predstavuje medziročný nárast o 6,6 %. Prispeli k tomu svorne českí aj zahraniční turisti. Informoval o tom na svojej internetovej stránke pražský denník E15.

Podľa Jana Musila, odborníka na hotelierstvo zo spoločnosti PwC, český cestovný ruch ťaží z ekonomického rastu a vplyv majú tiež obavy z neistej bezpečnostnej situácie v niektorých konkurenčných destináciách. Zvýšený dopyt by sa mal odraziť aj na výnosoch hotelov.

"Celkovo tento rok v Prahe očakávame nepatrný nárast obsadenosti hotelov z vlaňajších 75 na 76 %. Priemerná cena za hotelovú izbu by mala vzrásť o necelých 100 korún na 2212 Kč za noc (81,84 eura)," uviedol Musil.

Turistické nebo však nie je celkom bez mráčika. Dôležitý údaj o počte prenocovaní zďaleka nerastie tak rýchlo ako počet turistov. Za 1. polrok sa zvýšil o necelých 6 % na 21 miliónov prenocovaní, čo znamená, že hostia stále skracujú svoje pobyty v Česku.

V prípade cudzincov sa počet prenocovaní v 2. štvrťroku dokonca znížil.

"V 2. štvrťroku trh spomalil, ale júl a august už opäť vyzerajú veľmi silne. Je to trochu ako na hojdačke," informoval riaditeľ pražského hotela Radisson Blu Alcron Michal Chour. Pripomenul, že okrem hostí z tradičných destinácií stúpa počet Číňanov, Indov a Izraelčanov, a to o dvojciferné číslo.

Na prvom mieste rebríčka príjazdovej turistiky sa ale dlhé roky držia Nemci. V 1. polroku prenocovalo v Česku takmer 900.000 nemeckých turistov, čo je medziročne o 9 % viac. Rýchlo pribúdajú aj Poliaci a Slováci. A naopak, Rusov chodí stále menej. Za 1. polrok sa ich počet scvrkol o 16 % na 180.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.