V bratislavskej Umelke nájdete textilnú výstavu našich výtvarníkov

ILUSTRAČNÉ FOTO Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 10. augusta (TASR) - Veľkú sálu bratislavskej galérie Umelka zaplnili svojimi pestrofarebnými dielami členovia slovenského Klubu textilných výtvarníkov Arttex.

"Niektoré prezentované obrazy boli vytvorené počas letného sympózia v Galante. Trinásti členovia vám tu otvárajú svoje trináste komnaty, svoje nové poňatie tvorby. Niektorí sa venujú aj iným umeleckým technikám," prihovorila sa návštevníkom na utorkovej (9.8.) vernisáži predsedníčka klubu Ľuba Suchalová Harichová.

V prevahe ženskej tvorby sú iba dvaja muži. Vyštudovaný scénograf Zdeněk Šánský pracoval od roku 1962 ako kostýmový výtvarník v Slovenskej televízii. V tomto klube tvorí figuratívne diela, tie okrem kresieb odetých ľudských postáv na pauzový papier prezentuje aj dvoma skupinami vtipných textilných figúrok. Architekt Milan Križan sa venuje obrazom s tematikou krajinárskych kompozícií.

Veľkoplošné textilné obrazy vytvorili Anna Holaňová, Gabriela Verešová, Ida Vychodilová a Ľuba Suchalová Harichová, ktorá vedie klub od roku 2012. Netkané tapisérie vystavuje Renáta Rehorovská, akademická maliarka Marta Balážiková sa prezentuje obrazmi Outsideri a zo série Made in Slovakia, Alžbeta Bojová obrazmi Nový Zéland a Klaun, architektka Mária Füköová závesnými textilnými kolážami. Daniela Révayová Lichardusová používa v dielach aj kov. Spoluzakladateľka klubu Arttex Ida Reindlová vytvorila textilné obrazy Antická krása a Nekonečná krása. Expozíciu spestrujú závesné diela a objekty (stôl, komoda) z pestrofarebných kožených pásikov od Zory Kompánkovej.

Klub Arttex je združenie 20 profesionálnych výtvarníkov. Vznikol v roku 1997 ako nezisková organizácia, ktorá udržuje a rozširuje vo výtvarnom umení unikátnu textilnú techniku tvorby výtvarných diel pod ochrannou známkou Arttex (zaregistrovaná v roku 1995). Zámerom klubu je udržanie a šírenie tejto techniky pre nasledujúce generácie a pokračovanie v nej prostredníctvom kurzov, sympózií, výstav. Je organizátor medzinárodného projektu Trienále textilu. Prostredníctvom týchto podujatí klub chce dať podnety na nové možnosti využitia tejto techniky. Má ateliér kompletne vybavený na tvorbu umeleckých tapisérií, ktorý vznikol s finančnou podporou Phare.

Výstava potrvá do 28. augusta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.