Sudca v USA zrušil rozsudok za znásilnenie a vraždu mladej fotografky

Foto: Ilustračné foto

Madison 13. augusta (TASR) - Americký federálny sudca v štáte Wisconsin zrušil v piatok rozsudok vynesený nad Brendanom Dasseym, ktorého v roku 2005 usvedčili z napomáhania k vražde. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Nejasný prípad si v uplynulom období vyslúžil mediálnu pozornosť, spoločnosť Netflix totiž inšpiroval v roku 2015 k vytvoreniu kriminálneho dokumentárneho seriálu s názvom Making of a Murderer (preložiteľné ako Vyrobiť vraha).

Sudca William Duffin zrušil v prípade Dasseyho (26) vynesený verdikt a nariadil tiež, aby mladíka do 90 dní z väzenia prepustili, ak, že sa štát Wisconsin nerozhodne medzičasom proces s ním obnoviť.

Dasseyho spoločne s jeho strýkom Stevenom Averym usvedčili v roku 2005 zo znásilnenia a vraždy mladej fotografky Teresy Halbachovej. Oboch následne odsúdili na doživotie.

Dassey mal v tom čase iba 16 rokov a napriek tomu, že sa k napomáhaniu k vražde priznal, jeho obhajcovia tvrdili, že toto priznanie bolo vynútené.

Sudca Duffin v piatkovom rozhodnutí súdu v meste Milwaukee uviedol, že vyšetrovatelia dali v roku 2007 Dasseymu falošné sľuby, ktorými ho opakovane uisťovali, že "sa nemá čoho báť".

"Keď boli tieto opakované falošné sľuby posudzované v súvislosti so všetkými (ďalšími) relevantnými faktormi, najmä Dasseyho vekom, intelektuálnym deficitom a tiež absenciou dospelého, ktorý by mu bol oporou, učinili Dasseyho priznanie nedobrovoľným v zmysle piateho a štrnásteho dodatku (americkej ústavy)," vyhlásil Duffin.

Prípad si v Spojených štátoch ale aj zvyšku sveta vyslúžil širokú pozornosť verejnosti po tom, ako streamovacia služba Netflix na základe neho produkovala a v decembri 2015 začala vysielať 10-dielny dokumentárny seriál s názvom Making a Murderer, ktorého tvorcovia spochybňujú priebeh súdnych procesov vedených s Dassey aj jeho strýkom Averym.

Dokumentárny seriál divákom predostiera životný príbeh Stevena Averyho, ktorý bol najprv neprávom odsúdený na 18 rokov odňatia slobody za sexuálne napadnutie v inom prípade a čoskoro po prepustení z väzenia bol obvinený a následne uznaný vinným z vraždy Teresy Halbachovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.