Američania sa báli o víťazstvo, Krzyzewski: Nie je to ľahké

Rekordér Carmelo Anthony (č. 15) a jeho americkí spoluhráči vyhrali nad Austráliou v mužskom basketbalovom zápase na 2016 Letných olympijských hrách v Rio de Janeiro v Brazílii, v stredu 10. augusta 2016. Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 13. augusta (TASR) - Basketbalisti USA zaznamenali na olympijskom turnaji v Riu de Janeiro víťazstvom nad Srbskom 94:91 už 49. triumf na medzinárodnej scéne za sebou, ale balkánsky tím siahal v závere po senzácii.

Američania mali svoj štvrtý skupinový triumf dlho relatívne pod kontrolou - ešte 2:11 minúty pred koncom viedli 94:87, ale úspešný pokus Jokiča a dva trestné hody Teodošiča znížil ich vedenie len na rozdiel troch bodov. Durant potom mohol spečatiť víťazstvo, ale namiesto toho venoval Srbom šancu na vyrovnanie. Loptu mal v rukách Bogdanovič, no jeho trojka s klaksónom neposunula zápas do predĺženia. "Mali sme to vo svojich rukách. Výborne sme začali, viedli sme takmer o 20 bodov. Stačilo si už len držať náskok...," citovala agentúra AP pozápasové slová Kevina Duranta.

Po heroickom výkone Austrálčanov dokázala proti USA aj srbská reprezentácia, že hviezdni Američania nie sú pod piatimi kruhmi tak dominantní, ako sa pred turnajom zdalo. "Ukázali sme, že sme tím, ktorý sa nikdy nevzdáva. Tretí zápas za sebou sme mali zlý začiatok. Proti takému tímu ako USA je potom ťažké vrátiť sa do zápasu, ak hneď v úvode prehrávate o 10 či 15 bodov. Napokon sme ich ale potrápili," vyjadril sa srbský rozohrávač Miloš Teodošič.

Nepresvedčivé výhry nad Austráliou a Srbskom dodali ostatným účastníkom olympijského turnaja nádej, že môžu vymeniť na tróne neohrozenú reprezentáciu USA. "Ľudia si myslia, že to budeme mať jednoduché, ale ja ich názor nepočúvam, pretože sa mýlia. Nie je to také ľahké. Nemôžeme si dovoliť návrat na začiatok storočia, keď sme boli arogantní a mysleli sme si, že budeme všetko ľahko vyhrávať," kriticky poznamenal americký tréner Mike Krzyzewski.

Ďalší pokus na zdolanie turnajového topfavorita budú mať v nedeľu 14. augusta o 19.15 SELČ basketbalisti Francúzska.

Srbi potrápili favorizovaných Američanov

Basketbalisti Austrálie vyhrali vo štvrtom zápase na olympijskom turnaji v Rio de Janeiro v A-skupine nad Čínou 93:68.

Obhajcovia titulu Američania zaznamenali štvrtý triumf v A-skupine, no tentoraz sa naň poriadne nadreli. Srbi veľkému favoritovi húževnato vzdorovali a prehrali len rozdielom troch bodov 91:94. Balkánsky tím mohol dokonca zároveň s klaksónom vyrovnať a poslať duel do predĺženia, ale rozohrávač Bogdan Bogdanovič nepremenil trojkový pokus z ľavého krídla.

"Sme tím, ktorý sa za žiadnych okolností nevzdáva. Presvedčili sa o tom na vlastej koži aj Američania, ktorí sa triasli o výsledok. Mrzí nás, že sme mali už v treťom zápase po sebe zlý začiatok. Je ťažké doháňať manko proti skutočne kvalitným tímom a obzvlášť proti USA, keď prehrávame o 10-15 bodov," vyhlásil srbský reprezentant Miloš Teodošič.