Rada OSN schválila posilnenie jednotiek v Južnom Sudáne

Protestujúci zapaľovali pneumatiky Foto: TASR/AP

New York/Džuba 13. augusta (TASR) - Bezpečnostná rada OSN schválila v piatok vyslanie ďalších 4000 príslušníkov mierových síl do Južného Sudánu, kde budú chrániť letisko a ďalšie kľúčové objekty v hlavnom meste Džuba. Schválenou rezolúciou sa zároveň predlžuje mandát mierových síl OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) do 15. decembra.

BR OSN síce priamo v rezolúcii nezakotvila zbrojné embargo, juhosudánskej vláde však pohrozila jeho zavedením v prípade, že by sa rozhodla rozmiestneniu týchto síl brániť, uviedla agentúra DPA.

Niekoľkodňové ťažké boje medzi vojakmi lojálnymi prezidentovi Salvovi Kiirovi a bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi, v ktorých boli nasadené aj tanky a vrtuľníky, prepukli v Džube 7. júla a vyvolali obavy z obnovenia občianskej vojny. Najnovšie násilie si vyžiadalo stovky mŕtvych.

Africká únia i východoafrický Medzivládny úrad pre rozvoj (IGAD) preto navrhli, aby bol v Južnom Sudáne nasadený väčší počet príslušníkov mierových síl. Po avizovanom posilnení UNMISS tak bude v krajine pôsobiť približne 17.000 mierotvorcov, spresňuje agentúra AP.

Občianska vojna v Južnom Sudáne vypukla v decembri 2013, odkedy vyhnala z domovov 1,6 milióna Juhosudáncov, ktorí sa uchýlili do iných oblastí krajiny. Obe znepriatelené strany podpísali pred rokom mierovú dohodu, ktorú sa však nepodarilo uviesť do praxe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.