Odvolací súd potvrdil rozsudok pre lídra opozície Lópeza

Na archívnej snímke uprostred Leopoldo López. Foto: TASR/AP

Caracas 13. augusta (TASR) - Odvolací súd vo venezuelskej metropole Caracas potvrdil v piatok takmer 14-ročný trest odňatia slobody pre venezuelského opozičného lídra Leopolda Lópeza. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom dnes informovala agentúra DPA.

Lópeza uznal ešte vlani v septembri venezuelský súd za vinného z organizácie pouličných protivládnych protestov v roku 2014, ktoré vyústili do usmrtenia 43 ľudí, a to spomedzi oboch politických táborov. Politikovi udelili trest vo výške 13 rokov a deviatich mesiacov. Proti verdiktu sa následne odvolal, pričom jeho obhajcovia poukazovali najmä na nezrovnalosti v jeho procese, avšak neuspeli.

Jeden z jeho advokátov, Juan Carlos Gutiérrez, v piatok uviedol, že Lópezov právny tím síce vyčerpal všetky možnosti odvolať sa proti rozsudku na národnej, nie však na medzinárodnej úrovni.

Štyridsaťpäťročného lídra opozičnej strany Vôľa ľudu (Voluntad Popular, VP) zatkli vo februári 2014. Jeho prípad si následne vyslúžil rozsiahlu domácu i medzinárodnú kritiku.

K tej sa pridala vláda Spojených štátov, ako aj viaceré ľudskoprávne skupiny, napríklad OSN. Venezuelskú vládu na čele s prezidentom Nicolásom Madurom obvinili z pošliapavania ľudských práv a žiadali o Lópezovo prepustenie.

Leopoldo López patrí dlhé roky k prominentným predstaviteľom venezuelskej opozície. V rokoch 2000-2008 bol starostom caracaskej mestskej časti Chacao. Aktívnu úlohu zohral aj v protivládnom puči v roku 2002, keď sa opozícii nakrátko podarilo zosadiť vtedajšieho prezidenta Huga Cháveza.

López pochádza z bohatej venezuelskej rodiny a je zároveň priamym potomkom sestry národného hrdinu Simóna Bolívara. Jeho predkom je tiež prvý venezuelský prezident Cristóbal Mendoza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.