Grécky minister: Migračná dohoda s Tureckom funguje

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Atény 13. augusta (TASR) - Napriek tomu, že Grécko v posledných týždňoch zažíva mierny nárast v počte migrantov a utečencov prichádzajúcich z Turecka, nič nenasvedčuje tomu, že by Ankara ignorovala migračnú dohodu, ktorú v marci uzatvorila s Európskou úniou. Uviedol to v piatok grécky minister pre migráciu Ioannis Muzalas, citovala ho agentúra AP.

Podľa Muzalasa, sa denne k brehom niektorého z ostrovov na východe Grécka doplaví približne 80-100 migrantov, pričom toto číslo nijaký dôvod na znepokojenie nepredstavuje.

V piatok sa na pašeráckych lodiach doplavilo na grécke ostrovy dovedna 147 ľudí. Tí sa tak pridali k približne 57.000 utečencov, ktorí na území Grécka uviazli po uzavretí tzv. balkánskej migračnej trasy v marci 2016, a z ktorých približne 10.000 sa momentálne nachádza na niektorom z početných gréckych ostrovov.

Muzalas dodal, že grécke úrady už začali presúvať z ostrovných táborov na pevninu "kriminálne živly", resp. takých utečencov, ktorí v ostatných migrantoch vyvolávali pocit nebezpečia.

Grécke ostrovy v Egejskom mori sa vlani a v priebehu prvých dvoch mesiacov tohto roka stali vstupnou bránou do Európy pre viac ako milión migrantov a utečencov.

Na základe dohody medzi EÚ a tureckou vládou sú migranti od marca vracaní z gréckych ostrovov naspäť do Turecka, pričom relokáciu tých, ktorí majú nárok získať štatút utečenca, zabezpečujú štáty EÚ priamo z tureckých táborov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.