Atletický svet šokoval Wayde Van Niekerk

Juhoafrický atlét Wayde Van Niekerk oddychuje po víťazstve v behu na 400 metrov na LOH v brazílskom Riu. Foto: TASR AP

Rio de Janeiro 15. augusta (TASR) - Juhoafričan sa stal novým olympijským šampiónom v behu na 400 m, keď triumfoval v novom svetovom rekorde 43,03 s. O 15 stotín sekundy prekonal dovtedajšie maximum Američana Michaela Johnsona z roku 1999.

Striebro si vybojoval obhajca titulu Kirani James z Grenady, tretí skončil olympijský šampión z Pekingu 2008 Američan LaShawn Merritt.

Pre Van Niekerka, ktorý je majstrom sveta z Pekingu 2015, je to prvá olympijská medaila v kariére. Vo finále bežal v nevýhodnej ôsmej dráhe, ale jeho výkon to vôbec neovplyvnilo. "Bolo mi jedno, v akej dráhe som bežal. Chcem som podať čo najlepší výkon a to sa mi podarilo. Ten čas ma šokoval, bol takým bonusom k víťazstvu. Na trati som sa cítil dobre a vedel som, že čas v cieli bude dobrý," povedal 24-ročný atlét do kamier ČT Sport.

Michael Johnson sledoval prekonanie svojho "bradatého" rekordu v pozícii televízneho spolukomentátora priamo v dejisku olympiády. "Usain Bolt za chvíľu končí s kariérou, Wayde môže byť nová hviezda atletiky. Jeho výkon bol úžasný, nič také som predtým nevidel. Môže bežať pod 43 sekúnd? Podľa mňa áno. Mne osobne sa to nikdy nepodarilo," konštatoval Johnson.