Maďarsko: Za tragédiu pyrotechnikov môže extrémne preťaženie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Budapešť 16. augusta (TASR) - Pyrotechnici, ktorí pracovali na projekte odstraňovania výbušnín v oblasti východomaďarského Národného parku Hortobágy, boli extrémne preťažení. V tomto roku mali zatiaľ celkom 31.000 hodín nadčasov. Vyplýva to z vyjadrenia rezortu obrany v súvislosti s tragickou udalosťou z 1. júla, keď zahynuli štyria armádni pyrotechnici a jeden sa ťažko zranil.

Podľa denníka Magyar Nemzet štátny tajomník ministerstva obrany Tamás Vargha v tejto záležitosti písomne reagoval na otázku poslankyne opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Márty Demeterovej.

Z dokumentu podľa denníka vyplýva, že v roku 2012 museli pyrotechnici pracovať v národnom parku navyše 14.500 hodín, v roku 2013 to už bolo navyše 34.600 hodín a v roku 2014 47.000 hodín. Vlani sa počet nadčasových hodín "zmiernil" na 45.600 hodín.

Kým nadčasy vzrástli v uplynulých rokoch trojnásobne, v období rokov 2012-14 klesli príplatky za nadčasy na polovicu, píše Magyar Nemzet a poznamenáva, že mzdy začali rásť prvýkrát vlani.

Na niekdajšej strelnici v oblasti Národného parku Hortobágy vybuchla 1. júla sovietska bomba. Zahynuli štyria pyrotechnici maďarskej armády a jeden utrpel ťažké zranenia.

Práce na projekte, v rámci ktorého odstraňujú výbušniny z územia s celkovou rozlohou 4100 hektárov v okolí obce Nádudvar, by sa podľa plánov mali ukončiť 30. mája 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.