Čína a Mjanmarsko sa dohodli na užších vzťahoch

Ministerka zahraničných vecí Mjanmarska Su Ťij. Foto: TASR AP

Peking 20. augusta (TASR) - Čína a Mjanmarsko sa počas návštevy mjanmarskej líderky Do Aun Schan Su Ťij v Pekingu dohodli na vytváraní takých vzájomných vzťahov, aké panujú len medzi "pokrvnými bratmi", píše agentúra AP.

Su Ťij je ministerkou zahraničných vecí od marca a tohtotýždňová návšteva Číny bola jej prvou diplomatickou cestou v tejto funkcii.

Susedné ázijské krajiny sa v dnešnom spoločnom komuniké zaviazali, že posilnia svoje obchodné vzťahy a spoluprácu ohľadne situácie pozdĺž štátnych hraníc, kde občas dochádza k bojom medzi mjanmarskými vládnymi silami a povstalcami z radov barmských etnických skupín.

V dnešnom medzivládnom dokumente však nie je zmienka o pokroku vo veci rozostavanej vodnej priehrade Mjutsoun v severnom Mjanmarsku - prerušenom projekte za 3,6 miliardy dolárov, všíma si AP. Približne 90 percent energie, ktorá by táto priehrada vyrobila, by malo smerovať do Číny.

Kontroverzná megapriehrada leží na sútoku dvoch riek v delte Iravádí. Bývalý mjanmarský prezident Thein Sein v roku 2011 rozhneval čínsku vládu, keď po rozsiahlych protestoch environmentalistov stavebné práce na nej prerušil. V tom čase vyzývala na zastavenie prác aj samotná Su Ťij.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.