Fenomenálny príbeh - Boltova triple-treble rozlúčka pod piatimi kruhmi

Na snímke jamajský šprintér Usain Bolt. FOTO TASR/APJamaica's Usain Bolt celebrates winning the men's 200-meter heat during the athletics competitions of the 2016 Summer Olympics at the Olympic stadium in Rio de Janeiro, Brazil, Tuesday, Aug. 16, 2016. (AP Photo/Martin Meissner) Foto: TASR AP

Rio de Janeiro 22. augusta (TASR) - Prišiel, uvidel a všetkých si podmanil. Usain Bolt zavŕšil olympijskú kariéru zlatým triple-treble a ešte viac zvýraznil svoje fenomenálne postavenie v atletickom svete. Pre mnohých sa stal legendou kráľovských šprintérskych disciplín pod piatimi kruhmi.

Tri disciplíny, tri olympiády a z každej po tri najcennejšie kovy. Mužská stovka, dvojstovka aj štafeta 4x100 m patrili od Pekingu po Rio de Janeiro šprintérskemu kráľovi z Jamajky, ktorý vo svojich zlatých tretrách ani v Brazílii nezvádzal boj so súpermi, ale s časom. Hoci sa v Riu túžil priblížiť k prekonaniu vlastných svetových rekordov v individuálnych šprintoch, dôležitejšie bolo skompletizovanie zlatej zbierky v ére, ktorá bude navždy niesť Boltove meno.

Tridsaťročný šprintér sa deviatym zlatom rozlúčil s jednou z najúspešnejších olympijských kariér a bilanciou 9-0-0 sa posunul na šiestu priečku histórie OH. Pred ním figurujú iba Michael Phelps (USA, plávanie, 23-3-2), Larisa Latyninová (Sovietsky zväz, gymnastika, 9-5-4), Paavo Nurmi (Fínsko, atletika, 9-3-0), Mark Spitz (USA, plávanie, 9-1-1) a Carl Lewis (USA, atletika, 9-1-0). Bolt, Lewis a Nurmi sú spoločnými rekordérmi v počte najcennejších kovov vybojovaných v atletike na OH. "Tak vidíte, som najlepší. Keď som začínal, nemyslel som si, že sa to stane. Je to neskutočné, neuveriteľný pocit," povedal po skompletizovaní triple-treble v štafete 4x100 m.

Po dobehnutí do cieľa s ďalším expresným náskokom opäť strhol pozornosť len na seba. Tentoraz ihneď nepózoval pred desiatkami fotografov ovenčený jamajskou vlajkou, prednosť dal lúčeniu sa s olympijskou dráhou. Kľakol si na cieľovú čiaru, pobozkal ju a symbolicky na ňu nakreslil prstom číslo tri. Tri zlaté medaily v troch disciplínach na každej z troch olympiád - načasovaná symbolika.

V nedeľu dovŕšil Bolt tridsať rokov. Sám sa prednedávnom vyjadril, že vek nezastaví a v jednom okamihu príde koniec zlatej éry. Jamajčan ho predbežne stanovil na deň, keď na majstrovstvách sveta 2017 pobeží svoje posledné súťažné preteky. Už po olympijskej dvestovke v Riu de Janeiru, v ktorej si robil zálusk na prekonanie osobného svetového maxima, uviedol, že nohy mu nešli tak rýchlo, ako by si želal. Napriek tomu vyhral v obrovskej pohode a zapísal sa do dejín. "Moji fanúšikovia, vy ste o mne nikdy nepochybovali, a preto vám navždy budem patriť," poďakoval sa Bolt obrovskej podpore z celého svetu prostredníctvom Twitteru.

Ak by teda prišiel po budúcoročnom svetovom šampionáte koniec zlatej éry jamajského fenoména, jeho meno sa stane legendárnym a jeho úspechy kultovými. "Usain dokázal strašne veľa. Je to skvelý športovec, legenda," napísal o svojom kolegovi z reprezentačnej štafety Asafa Powell. Američan Tyson Gay dodal: "Deväť zlatých medailí - slovami sa nedá opísať, čo všetko urobil pre šport."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.