V Nórsku rokuje o mieri filipínska vláda s komunistickými povstalcami

Filipínski vládni vojaci Foto: TASR/AP

Oslo 22. augusta (TASR) - Nórsky minister zahraničných vecí Börge Brende otvoril dnes nové kolo mierových rozhovorov medzi vládou filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho a komunistickými povstalcami. Cieľom rozhovorov je ukončiť jedno z najdlhších povstaní v Ázii, v ktorom bolo zabitých takmer 150.000 ľudí.

Rokovania by mali trvať týždeň. Umožnilo ich krátkodobé zastavenie paľby nariadené Dutertem a prímerie vyhlásené povstalcami, ktoré sa začalo v nedeľu.

Mierový proces trval niekoľko desaťročí, v roku 2001 však stroskotal. Maostickí povstalci vtedy opustili rokovania na protest proti tomu, že ich americká vláda a Európska únia zaradili na zoznam teroristických organizácií. Obnoviť mierové rozhovory sa podarilo až v roku 2011.

Povstalci útočia na vojenské a policajné ciele takmer 50 rokov. Pomoc dostávajú od obyvateľov nespokojných s ekonomickou nerovnosťou, osobitne na vidieku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.