Trump nezmenil názor na imigráciu, sľubuje férový, no rozhodný plán

Na snímke Donald Trump a Hillary Clintonová. Foto: TASR/AP

Washington 23. augusta (TASR) - Americký republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump v pondelok zdôraznil, že nemení svoj postoj k imigrácii. K záležitosti sa vyjadril po tom, ako nová šéfka jeho kampane Kellyanne Conwayová uviedla, že Trump svoj plán na vyhostenie 11 miliónov nelegálnych imigrantov stále prehodnocuje.

"Nemením názor. Chceme prísť so skutočne férovou, no rozhodnou odpoveďou," povedal Trump pre televíziu Fox News. Bližšie svoje plány v oblasti imigračnej politiky nerozviedol. Pôvodne ich mal predstaviť v prejave v Denveri tento štvrtok, predstaviteľ jeho volebného tímu však potvrdil, že vystúpenie bolo odložené, informovala agentúra Reuters.

Trumpov postoj k imigrácii je stredobodom jeho kampane. Keď oznámil svoju kandidatúru za prezidenta, vyzval na vybudovanie múru na hranici USA s Mexikom s cieľom zabrániť vo vstupe nelegálnym imigrantom do krajiny. Tvrdil tiež, že v prípade víťazstva vo voľbách nechá za túto bariéru zaplatiť Mexiko.

Známky možného zmenu kurzu Trumpa sa objavujú už niekoľko týždňov, keď sa miliardársky podnikateľ pred blížiacimi sa novembrovými voľbami snaží zvýšiť svoju podporu v súboji s nominantkou demokratov Hillary Clintonovou, píše agentúra AP.

Na stretnutí s hispánskymi aktivistami v nedeľu najnovšie Trump naznačil otvorenosť zváženiu toho, aby nelegálni migranti, ktorí nespáchali trestné činy, teda okrem protiprávneho vstupu na územie USA, mohli svoj pobyt v krajine určitou formou legalizovať.

Napriek zjavne opatrnejším vyjadreniam Trump v pondelok večer prízvukoval, že v otázke múra na mexickej hranici nemá záujem o kompromis. "Priatelia, múr vybudujeme," vyhlásil na mítingu v Akrone v štáte Ohio. "Ten múr vyrastie tak rýchlo, že sa vám zatočí hlava. Poviete si: 'Myslel to vážne!'" citovala ho AP.

Trump v kampani používa rodové stereotypy

Demokratická kandidátka na kreslo v Bielom dome Hillary Clintonová je slabá, málo energická a nepôsobí ako prezidentka, myslí si republikánsky kandidát Donald Trump a jeho stranícki prívrženci. Píše o tom agentúra AP.

Obvinenia zo svojej fyzickej slabosti Clintonová vyvrátila v pondelňajšej televíznej šou Jimmyho Kimmela. V šou uviedla, že Trumpove vyhlásenia "posunuli kampaň do paralelného vesmíru."

Trump podľa akademikov a niektorých republikánov používa v rámci kampane slovník, ktorý je založený na rodových stereotypoch. Opakovane sa sťažoval, že hlas jeho súperky Hillary Clintonovej mu spôsobuje bolesti hlavy, a zosmiešňoval už aj jej šatník.

Magnát Trump - naopak - demokratickej rivalke vyčíta využívanie sexizmu v kampani, pretože sa snaží získať si väčšiu podporu voličov na základe svojho pohlavia.

AP pripomína, že Trump dlhodobo dosadzuje do riadiacich funkcií ženy. Najnovšie za manažérku svojej prezidentskej kampane vymenoval Kellyanne Conwayovú. Stal sa tým prvým republikánom, ktorý na tento post dosadil nežné pohlavie.

Clintonová by sa v prípade víťazstva stala prvou ženskou prezidentkou v dejinách USA. V najnovšom prieskume agentúry Pew Research Center má medzi voličkami pred Trumpom 19-percentný náskok. Naopak, medzi mužmi má podľa sondáže 12 percent navrch republikánsky magnát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.