Penta sa o prevod pozemku v bratislavskej Lamači momentálne nezaujíma

Na snímke pozemok pred výstavbou, kde sa v súčasnosti nachádza obchodno-zábavné centrum Bory Mall. Bratislavská Lamač, 21. marec 2014. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 23. augusta (TASR) – Spoločnosť Bory, ktorá patrí pod finančnú skupina Penta, sa momentálne neuchádza o získanie spoluvlastníckeho podielu na pozemok, na ktorého časti má vyrásť bytový komplex Bory Bývanie. Pre TASR to uviedol hovorca Penty Gabriel Tóth.

Potom, čo 4. augusta miestne zastupiteľstvo v Lamači zrušilo uznesenie z júna o prevode spoluvlastníckeho podielu pre spoločnosť Bory, táto sa listom obrátila na vedenie mestskej časti s návrhom na ďalšie rokovanie. Spoločnosť v ňom okrem iného pripustila aj zmenu výšky odplaty za prevod podielu, na základe ceny stanovej novým znaleckým posudkom.

Podľa Tótha však získanie spoluvlastníckeho podielu nie je pre spoločnosť Bory témou dňa. "Zatiaľ ďalšie kroky ohľadom získania pozemku nevyvíjame, keďže zasahuje do projektového pozemku Bory Bývanie len v minimálnom rozsahu a neohrozuje jeho realizáciu," informoval hovorca.

Polovičný podiel takmer 5000 štvorcových metrov (m2) veľkého pozemku v katastri Lamača už vlastní spoločnosť Bory. Po rozhodnutí lamačského zastupiteľstva z júna mala získať aj druhú časť spoluvlastníckeho podielu. Proti uzneseniu sa však postavili aktivisti. Namietali, že nejde o majetkovo vyrovnané pozemky a upozorňovali aj na znalcom určenú cenu, keďže firma mala za m2 zaplatiť 36,70 eura. Aktivisti to považujú za značne podhodnotenú cenu, upozorňujú, že cena bola stanovená na ornú pôdu, hoci je jasné, že na pozemku bude výstavba.

K vlastníctvu predmetného pozemku sa hlási dedička po pôvodnom majiteľovi, vec je v súčasnosti na okresnom súde. Mestskú časť vyzvala, aby sa do rozhodnutia súdu zdržala akýchkoľvek manipulácií s pozemkom. Zastupiteľstvo na základe toho uznesenie z júna zrušilo.

Pentu rozhodnutie mestskej časti prekvapilo a je presvedčená, že z právneho ani formálneho hľadiska nič nebráni realizácii transakcie. "Navrhovaná suma bola určená znaleckým posudkom, ktorý si nechala vypracovať mestská časť Lamač, preto nemáme dôvod o jej výške pochybovať. Navyše, už v súčasnosti je pozemok v našom spoluvlastníctve, pričom vlastníme jeho presnú polovicu a v zmysle zákona disponujeme predkupným právom,“ uviedol pre TASR Tóth.

Opätovne poukázal na to, že na pozemku, ktorý je predmetom sporu má stáť nepatrná časť projektu, preto záležitosť developerský plán neohrozí. "V prípade, že sa nám nepodarí získať k pozemku právny vzťah v najbližších týždňoch, upravíme projekt tak, aby sme sa zmieňovanej parcele vyhli," priblížil Tóth.

Projekt Bory Bývanie vyrastie medzi bratislavskými mestskými časťami Lamač, Devínska Nová Ves a Dúbravka. Jeho prvá etapa sa rozprestiera na území s približnou rozlohou 33.000 m2. Priniesť by mala 340 bytov v kategóriách od jednoizbových po štvorizbové. Tie sa budú nachádzať v desiatich bytových domoch s piatimi podlažiami. Penta už má na projekt územné rozhodnutie a výstavbu plánuje spustiť po získaní stavebného povolenia pravdepodobne na jeseň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.