VIDEO: Silné zemetrasenie v Taliansku, najmenej 21 mŕtvych

Záchranári prehľadávjú buduvu v centrálnom talianskom meste Arcuata del Tronto, ktoré 24. augusta postihlo zemetrasenie s magnittúdou 6,2 Richterovej stupnice. Foto: TASR/AP

Rím 24. augusta (TASR) - Najmenej 21 mŕtvych a desiatky zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré v noci nadnes zasiahlo strednú časť Talianska. Miestne úrady predpokladajú, že pod troskami zrútených budov sa nachádzajú stovky ľudí, informovala agentúra ANSA.

Hypocentrum hlavného otrasu, ktorý mal podľa talianskych seizmológov magnitúdu 6,0, sa nachádzalo v provincii Perugia juhovýchodne od mestečka Norcia v hĺbke iba štyri kilometre. Tento otras bol zaznamenaný o 03.36 h a po ňom nasledovali desiatky dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 5,5.

Zem sa triasla v oblasti od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy zeme bolo cítiť aj v talianskej metropole Rím.

Desať mŕtvych bolo doteraz hlásených z malej horskej obce Pescara del Tronto v regióne Marche, ktorú z bezpečnostných dôvodov celú evakuovali, ďalej šesť z dediny Accumoli a päť z mestečka Amatrice, ležiacich v regióne Lazio. V Accumoli zahynula pod troskami svojho domu aj rodina s dvoma malými deťmi.

Väčšina mestečka Amatrice, ležiaceho 140 kilometrov severovýchodne od Ríma a hojne navštevovaného turistami, sa ocitla v troskách. Pacientov tamojšej regionálnej nemocnice museli evakuovať. Amatrice je momentálne ťažko dostupná, keďže prístupové cesty i samotné ulice blokujú trosky budov. Na jednej z prístupových ciest sa navyše zrútila časť mosta.

"Amatrice prestala existovať, celá naša obec je v troskách," povedal starosta Sergio Pirozzi.

"Je to tragédia ako tá v L'Aquile spred siedmich rokov. Amatrice je na nepoznanie, celé historické centrum sa zrútilo," vyhlásil Massimo Cialente, starosta L'Aquily, kde si zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zo 6. apríla 2009 vyžiadalo viac ako 300 obetí.

Seizmické frekvencie provincií zasiahnutých zemetrasení. Foto: ingvterremoti

Otrasy postihli aj mestečko Nursia (Norcia), kde sa okolo roku 480 n.l. narodil sv. Benedikt, považovaný za zakladateľa západoeurópskeho mníšstva. Vážne poškodená je miesta katedrála. Desiatky turistov, ktorí sa v tom čase v Nursii nachádzali, vybehli v panike do ulíc.

V roku 1997 poškodilo zemetrasenie jeden z klenotov Umbrie, Baziliku sv. Františka v meste Assisi. Podľa františkánskych mníchov, ktorí sú jej správcami, nespôsobili dnešné otrasy na bazilike viditeľné škody.

Medzi obeťami zemetrasenia by nemali byť slovenskí občania. Informovala o tom televízia TA3 odvolávajúc sa na slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Zničená pošta v talianskom meste Arcuata del Toronto, ktoré postihlo silné zemetrasenie. Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.