Na univerzite tretieho veku v Poprade pribudli nové študijné odbory

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Poprad 24. augusta (TASR) – Univerzita tretieho veku (UTV), ktorú v Poprade prevádzkuje Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, ponúka študentom na výber z 18 rôznych študijných odborov, pričom sedem z nich bude v akademickom roku 2016/2017 nových. Ako pre TASR uviedla koordinátorka UTV v Poprade Lenka Veselovská, výučba niektorých z nich nebude prebiehať v škole, ale študenti sa presunú do prostredia Vysokých Tatier.

Cieľom UTV je na vysokoškolskej úrovni sprístupniť študujúcim nové poznatky a zručnosti z vedeckých disciplín v priamej nadväznosti na ich životné skúsenosti, záujmy a schopnosti. Na UTV každý rok formujú nové študijné odbory v súlade s potrebami a záujmom samotných študentov. „Najväčší záujem je o odbory, ako je právo, psychológia, ale aj výživa a netradičné formy medicíny,“ vymenovala Veselovská.

K nim tento rok pribudlo sedem nových študijných odborov. Ide o odbory kvalita života seniorov v dnešnej spoločnosti, spoločenský a diplomatický protokol, záhradníctvo, turistika a spoznávanie regiónu Vysokých Tatier, cestovný ruch, udržateľný svetový rozvoj a finančná gramotnosť v 21. storočí. Z nových odborov je podľa Veselovskej zaujímavá napríklad turistika vo Vysokých Tatrách. Ako uviedla, výučba bude prebiehať hlavne v teréne, kde sa účastníci dozvedia niečo o regióne Vysokých Tatier, jej flóre a faune, ale vyskúšajú si aj nordic walking.

Okrem toho sa na univerzite dajú študovať aj cudzie jazyky, o ktoré je podľa Veselovskej veľký záujem. „Najviac záujemcov máme tradične o anglický jazyk, ktorý vyučujeme na rôznych úrovniach, od začiatočníkov až po pokročilejších. Tento rok sme do ponuky okrem anglického a nemeckého jazyka zaradili aj taliansky a španielsky jazyk,“ informovala Veselovská.

Počet študentov na univerzite nie je obmedzený, preto má možnosť študovať každý, kto splní základné podmienky. Na UTV sa môžu prihlásiť všetci vo veku od 40 rokov s minimálne maturitným vzdelaním. „V prípade záujmu poskytujeme aj výnimky, ktoré si minulý rok uplatnilo osem študentov. Prihlášku si je možné podať do 20. septembra a následne je potrebné dostaviť sa na zápis na príslušný odbor,“ spresnila Veselovská s tým, že študijný program sa otvorí iba pri dostatočnom počte záujemcov. Uchádzači o štúdium môžu súbežne študovať aj dva študijné programy, respektíve môžu so študijným odborom absolvovať niektorý z kurzov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.