Turecko a spojenci spustili operáciu na vyčistenie Džarábulusu od IS

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ankara 24. augusta (TASR) - Turecká armáda a koalícia podporovaná Spojenými štátmi spustili dnes operáciu, ktorej cieľom je vytlačiť militantov z tzv. Islamského štátu (IS) zo severosýrskeho mesta Džarábulus, ležiaceho na hraniciach s Tureckom. Informovala o tom agentúra AP.

Operácia sa začala o 04.00 h miestneho času (03.00 h SELČ) intenzívnou paľbou tureckého delostrelectva namierenou na Džarábulus. Na mesto následne zaútočilo turecké vojenské letectvo.

Podľa denníka Hürriyet, ktorý sa odvoláva na nemenovaný armádny zdroj, sa pozemná ofenzíva zatiaľ nezačala a úsilie tureckých a koaličných síl sa momentálne sústreďuje na vytvorenie "koridoru" do oblasti Džarábulusu. Podľa toho istého zdroja v priebehu necelých dvoch hodín vypálili turecké húfnice a raketomety zo svojich pozícií v tureckom meste Karkamiš celkovo 224 striel na 63 cieľov IS. Nálety tureckých vzdušných síl sa začali krátko po 06.00 h miestneho času (05.00 h SELČ).

Spravodajská televízia CNN Türk uviedla, že na sýrskych hraniciach sa začali sústreďovať turecké tanky, avšak zatiaľ ich neprekročili.

Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu je hlavným cieľom tejto operácie vyčistiť turecké pohraničie od "teroristických organizácií". Jej ďalšími cieľmi sú "podpora" územnej celistvosti Sýrie, zabránenie vzniku novej vlny utečencov a zabezpečenie prísunu humanitárnej pomoci do tejto oblasti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.