J. ZÁBOJNÍK: Charakter bezpečnostných hrozieb v EÚ sa prudko zhoršil

Ilustračná snímka Foto: Tablet.TV

Bratislava 25. augusta (TASR) - Schválenie nového plánu nemeckej civilnej ochrany znamená, že charakter bezpečnostných hrozieb v Európe sa prudko zmenil k horšiemu a dostal nové kontúry. Domnieva sa slovenský bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.

"Vláda kancelárky Merkelovej pristúpila k tomu najvážnejšiemu kroku a týmto rozhodnutím si musí byť vedomá, že došlo k vystrašeniu nielen nemeckého obyvateľstva, ale aj obyvateľstva celej Európskej únie. Máme to chápať ako potvrdenie varovných slov ruského prezidenta Vladimira Putina, že svet sa rúti nezvratným smerom k vojne? Naozaj stojíme na pokraji veľkého konfliktu? Ak niekto doslova pripravuje svoje obyvateľstvo na hrozbu a je absolútne jedno, či ide o hroziaci vojenský konflikt, alebo hrozbu terorizmu voči obyvateľstvu, má na to určite vážne dôvody," povedal Zábojník.

Vyslovil pritom pochybnosti, že by išlo o "akýsi predvolebný ťah". "Týmto spôsobom sa voľby určite nevyhrávajú. Myslím si, že sme naozaj pod veľkou zatiahnutou olovenou oblohou a že by sa rysovalo jej vyčistenie, naozaj v blízkej budúcnosti nehrozí. Aké výnimočné situácie tým nemecká vláda myslí? Plán alebo návod na technické a personálne opatrenia? Doteraz tento plán taká vyspelá krajina nemala? To by bolo myslím si veľmi absurdné. Nie, nejde o teroristické hrozby, pretože na to si myslím, že sú už dávno pripravení, ak pozorne čítali správy, ktorým venovali spravodajskí dôstojníci tajných služieb neskutočne mnoho energie a neustále aj venujú," vyslovil svoj názor bývalý dlhoročný vysokopostavený slovenský policajný dôstojník.

"Aj keď niekedy sa mi zdá, akoby táto mimoriadne náročná mravčia práca bola ignorovaná a scenár, čo bude v blízkej budúcnosti, je už viac-menej istý. Ak predseda vlády našej republiky Robert Fico v HN Clube hovoril o hrozbe vojny alebo vypuknutí väčšieho než doterajšieho konfliktu v súvislosti s Ukrajinou s viac než 70-percentnou pravdepodobnosťou a opiera sa o informácie z Nemecka, čo môžeme očakávať? To, že ide o geopolitický konflikt USA a Ruska a Európskej únii hrozí jej zatiahnutie do tohto konfliktu, je asi bez diskusie. NATO už výrazne vojensky posilnilo svoju prítomnosť v Baltickom a Čiernom mori a dávno vyslalo ďalšie vojenské lietadlá do východnej Európy," pripomenul mimo iného Zábojník.

Nemecká vláda schválila v stredu 24. augusta novú koncepciu civilnej ochrany, ktorá má reagovať na aktuálne výzvy súčasnosti, ako sú rastúca hrozba terorizmu a útokov na počítačové siete a kľúčovú infraštruktúru. K zmene koncepcie pristúpil Berlín prvýkrát po 20 rokoch, informovala agentúra DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.