Iránske člny ohrozili americký torpédoborec plávajúci v Arabskom mori

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Teherán 25. augusta (TASR) - Štyri plavidlá elitných iránskych Revolučných gárd obmedzili v utorok v pohybe americký torpédoborec plaviaci sa v Hormuzskom prielive v Arabskom mori. Informovala o tom v noci nadnes spravodajská televízia Fox News.

Nemenovaný predstaviteľ amerického vojenského námorníctva uviedol, že iránske hliadkovacie člny nacvičovali "prepad vo vysokej rýchlosti", pričom sa dva z nich k americkému torpédoborcu Nitze priblížili na vzdialenosť zhruba 270 metrov.

Manéver iránskych plavidiel označil za "nebezpečný a neprofesionálny" a zároveň dodal, že iránske člny "vytvorili nebezpečnú situáciu, ktorá mohla ďalej eskalovať".

Torpédoborec Nitze sprevádzal počas "bežného presunu" raketový torpédoborec Mason a v čase incidentu sa obe lode nachádzali v medzinárodných vodách.

Keď sa iránske lode približovali, Nitze sa ich pokúsil dvanásťkrát kontaktovať, avšak ani jeden pokus o nadviazanie spojenia nebol úspešný. Torpédoborec následne päťkrát krátko zatrúbil, čo je medzinárodný signál znamenajúci nebezpečenstvo.

Podľa predstaviteľa amerického vojenského námorníctva bol Nitze napokon nútený zmeniť kurz, aby zrážke s iránskymi plavidlami predišiel, a to aj napriek skutočnosti, že sa v dôsledku úhybného manévru dostal do blízkosti ropných plošín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.