Iniciatíva Naše Karpaty chce správcu bratislavského areálu Kamzík

Televízna veža Kamzík Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 27. augusta (TASR) – Zriadenie správcu areálu Kamzík v bratislavských mestských lesoch, ktorý by denne dozeral na dodržiavanie bezpečnosti turistov, kontroloval a udržiaval stav mobiliára a vybavenia lesoparku v blízkom okolí, navrhuje Iniciatíva Naše Karpaty. Podľa nej totiž tento areál oproti dobre spravovanej a reprezentatívnej Partizánskej lúke upadá. "Chýbajú verejné toalety, poriadok, čistota a pravidelnejšia údržba," poznamenal vo svojom blogu člen iniciatívy Jakub Mrva.

Na Kamzíku sa podľa jeho slov v poslednom období podarilo trocha zlepšiť a skultúrniť prostredie, no ako tvrdí, návštevníci tu mnohokrát nachádzajú poškodený mobiliár, smeti či nepokosenú dvojmetrovú pŕhľavu vedľa detského ihriska. Problém je podľa neho aj vandalizmus a chýbajúca kontrola lokality.

"Územie ako celok má oveľa väčší potenciál a už roky čaká na tú chvíľu, kým si to vedenie Mestských lesov Bratislava uvedomí," píše Mrva. Podľa vzoru areálu Partizánska lúka preto navrhuje zriadiť správcu aj v areáli Kamzík. "Zriadením správcu areálu by sa výrazne zvýšila atraktivita a reprezentatívnosť územia," tvrdí s tým, že úlohou správcu by malo byť aj aktívne udržiavanie čistoty areálu, a to pravidelné kosenie buriny, oprava poškodených lavičiek a altánkov.

Zároveň odporúča aj zriadenie stráže bratislavského lesoparku, ktorá by aktívne priamo v teréne riešila napríklad nepovolené prejazdy motorových vozidiel, kladenie ohňa v čase zákazu, alebo dohliadala na prebiehajúcu ťažbu dreva.

Jana Znášiková z Mestských lesov v Bratislave pre TASR uviedla, že v posledných rokoch zrekonštruovali tri veľké areály, a to Partizánsku lúku, Kačín a areál v Krasňanoch. "Najväčší areál s veľkým množstvom dreveného mobiliára a detských ihrísk je práve na Partizánskej lúke. Tento areál ako jediný má správcov a platenú SBS, žiaľ, z nedostatku financií len do septembra 2016," priblížila.

Lanovka na trase Železná studnička - Kamzík. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ostatné areály v lesoparku sú podľa nej bez správcov napriek novovybudovaným ihriskám, grilom a altánkom. Pre areál na Kamzíku majú Mestské lesy v Bratislave pripravenú architektonickú štúdiu, ktorá je zameraná na celkovú rekonštrukciu areálu, ako aj parkovísk. Na realizáciu ale momentálne chýbajú financie. "Napriek tomu sa nedá povedať, že by tento areál chátral. Fungujú tu tri bufety, bobová dráha, v zime sa stále lyžuje. Vybudovala sa tu lanová dráha, fitnes zariadenie pre športovcov, bežecký chodník s cvičebnými prvkami, nové detské ihrisko," skonštatovala Znášiková.

V areáli je podľa nej dostatočný počet odpadových košov, prebieha tu pravidelné kosenie lúk a údržba lavičiek, altánkov či ohnísk. "Neďaleko od parkoviska sa začína stavať turistická rozhľadňa, takže ťažko by sme nazvali toto územie ako upadajúce a chátrajúce," podotkla.

Na zriadenie funkcie správcov areálu momentálne Mestské lesy v Bratislave nemajú v rozpočte vyčlenené peniaze. Na budúci rok však začlenili do rozpočtu finančnú požiadavku aj na túto pracovnú pozíciu. "Čo sa týka vandalizmu, ten je na území Kamzíka presne v takom istom rozsahu ako aj na iných územiach lesoparku. Napriek víkendovým ochranným službám pracovníkov Mestských lesov sa takému chovaniu niektorých návštevníkov lesoparku, najmä v nočných hodinách, nedá zabrániť," povedala Znášiková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.