OĽaNO: Zákony s dosahom na podnikateľov by mali mať jednotnú účinnosť

Ilustračné foto. Foto: Nadačný fond Telekom

Bratislava 27. augusta (TASR) - Všetky prijímané zákony, ktoré majú mať dosah na podnikateľské prostredie, by mali byť účinné od 1. januára roku, ktorý nasleduje po prijatí zákona. Navrhujú to poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO-NOVA v novele zákona o tvorbe právnych predpisov, ktorú predložili na septembrovú schôdzu.

Zmena by podľa nich uľahčila život malým a stredným podnikateľom. "K lepšiemu a pozitívnejšiemu dojmu slovenského podnikateľského prostredia rozhodne neprispieva častá zmena legislatívy, neraz aj viackrát do roka v jednej oblasti. Slovenskí podnikatelia sú tak neraz nútení prispôsobovať sa novým podmienkam aj niekoľkokrát ročne," poukazujú predkladatelia návrhu.

Malým a stredným podnikateľom by podľa nich pomohlo, ak by nemuseli neustále sledovať a analyzovať každú schválenú legislatívu za účelom jej okamžitej aplikácie. Poslanci pripomínajú, že zmeny zákonov sa často týkajú daní, miezd, odvodov či účtovníctva.

Ak by novela prešla, podľa poslancov by podnikatelia mali väčší časový priestor zvyknúť si na nové pravidlá. "Vďaka tomu možno očakávať aj väčšiu disciplinovanosť pri dodržiavaní novozavedených pravidiel. Navrhnutá úprava má podnikateľskej sfére tiež napomôcť v posilnení dôvery v právnu istotu," vysvetľujú. Od zmeny si sľubujú aj menej administratívy pre živnostníkov a iných podnikateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.