Pri výskume na Zámčisku sa našli predmety z doby kamennej

Archeológ pracuje, ilustračné foto Foto: TASR/TANJUG

Poprad 5. septembra (TASR) – Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia. Samospráva plánuje lokalitu zatraktívniť a poodhaliť jej historickú minulosť aj vybudovaním turistickej rozhľadne.

Archeológovia našli v lokalite čepeľový nožík z doby kamennej, keramiku zo staršej doby železnej, kruhovú bronzovú náušnicu z doby bronzovej, prípadne zo staršej doby železnej. Švagerko dodal, že z 15. storočia je pár železných ostrôh, hlinený gotický pohár, železné lyžice, podkovy, nožíky, úlomok z kosáka, klince, zubadlá z konského postroja, ale aj ráfy z kolies vozov a závlačky.

Archeologický výskum tu nariadil krajský pamiatkový úrad na ploche 13 krát 13 metrov. "Archeológovia sú spokojní a keď sú spokojní oni, tak musím byť spokojný aj ja," povedal popradský primátor. Podľa archeológov v minulosti na tomto území žili nielen poľnohospodári, ale aj baníci a remeselníci, pričom oblasť bola osídľovaná od mladšej doby kamennej.

Popradská radnica už dávnejšie avizovala, že chce do mestskej časti Kvetnica prinavrátiť život a sprístupniť ju pre verejnosť. Na Zámčisku by mala vzniknúť vyhliadková veža, ktorá tu stála už v minulosti. Podľa Švagerka tu budú môcť ľudia obdivovať krásu okolia a v prípade priaznivého počasia aj výhľad na celý Spiš. "Počas archeologického výskumu sa sem môžu prísť pozrieť a uvidia, ako taký prieskum prebieha a čo všetko je na to potrebné," dodal Švagerko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.