V kauze prevodu pozemkov pre Pentu pokračujú policajné vypočúvania

logo NAKA Foto: Tablet.tv

Bratislava 6. septembra (TASR) – V prípade prevodu spoluvlastníckeho podielu na pozemku, na ktorom mala vyrásť časť projektu Bory bývanie, vykonáva vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) úkony pred začatím trestného stíhania. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Baloghová.

Rozhodnutie o prípadnom vznesení obvinenia v tejto kauze podľa jej slov doteraz nepadlo. Nasledovať majú ešte ďalšie vypočúvania osôb. "Až po ich vykonaní a analýze listinných materiálov vyšetrovateľ vydá príslušné rozhodnutie v zmysle Trestného poriadku," uviedla Baloghová.

Predaj spoluvlastníckeho podielu v prípade takmer 5000-hektárového pozemku v lokalite Bory, v katastrálnom území mestskej časti Bratislava-Lamač, vzbudil pozornosť po tom, čo aktivisti upozornili na okolnosti prevodu pre spoločnosť Bory, a. s. (patriacu pod finančnú skupinu Penta), ktoré Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava-Lamač schválilo 23. júna.

Spoločnosť Bory si chcela na pozemok, ktorý je v majetku hlavného mesta SR Bratislavy a v správe mestskej časti Bratislava-Lamač, uplatniť predkupné právo, keďže je jeho spoluvlastníkom.

Aktivisti namietali, že o prevode sa rozhodlo napriek tomu, že pozemky nie sú majetkovo, reštitučne vyrovnané. Poukazovali tiež na to, že znalcom stanovená cena je neprimerane nízka (36,70 eura/m2), je stanovená ako cena za ornú pôdu, hoci sa v danej lokalite plánuje výstavba.

Obrátili sa preto na políciu, žalobu na súd poslala i dedička po pôvodnom vlastníkovi pozemku. Mestskú časť zároveň vyzvala, aby sa zdržala akýchkoľvek manipulácii s pozemkom. Na základe toho poslanci Lamača na začiatku augusta zrušili uznesenie o prevode spoluvlastníckeho podielu.

Spoločnosť Bory v reakcii vyjadrila nad rozhodnutím zastupiteľstva prekvapenie, keďže podľa nej realizácii transakcie nič nebráni z právneho i formálneho hľadiska. Upozornila na to, že cena za pozemok bola určená znaleckým posudkom, ktorý si nechala vypracovať mestská časť a v prípade majetkového vyrovnania existuje podľa spoločnosti nezmeniteľné rozhodnutie Obvodného pozemkového úradu z roku 2005. V ňom sa konštatuje, že pozemok nemôže byť vrátený v rámci reštitúcie, keďže nie je vo vlastníctve štátu. Spoločnosť napokon informovala, že vo veci nebude vyvíjať ďalšie kroky. "Do projektového pozemku Bory Bývanie zasahuje daná plocha len v minimálnom rozsahu a neohrozuje jeho realizáciu," vysvetlil hovorca Penty Gabriel Tóth.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.