Švábkafest v Liptovskom Mikuláši oživí zemiakarské tradície regiónu

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Liptovský Mikuláš 7. septembra (TASR) - Druhý ročník obnoveného podujatia Švábkafest, ktorý sa uskutoční v centre Liptovského Mikuláša v piatok 9. septembra, pripomenie zemiakarské tradície v liptovskom regióne. "Cez náš netradičný festival chceme predstaviť Liptov z pohľadu jeho bohatej histórie a kultúry, ku ktorej zemiaky jednoznačne patria," uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Nevšedným spestrením podujatia bude predstavenie jednotnej receptúry tunajšieho jedla - liptovských drobov. "Neznalí konzumenti často toto jedlo z nevedomosti odmietajú, lebo si ho zamieňajú s jaternicami, ale droby sa na jaternice len podobajú," dodal.

Aktivisti, zoskupení v Občianskom združení Liptovské droby, chcú pre jedlo s jednotným receptom získať chránené zemepisné označenie na území Európskej únie. "Jednotná receptúra vychádza z troch tradičných receptov z obcí Bobrovec a Smrečany i liptovskomikulášskej mestskej časti Palúdzka. Na Švábkafeste priblížime receptúru a pokrstíme logo nášho združenia a tiež vreckový receptár špecialít zo zemiakov, ktorý budeme bezplatne rozdávať záujemcom," povedal predseda Občianskeho združenia Liptovské droby Štefan Packa.

Súčasťou bohatého programu bude kulinárska show, výstava zemiakov, tvorivé dielne pre deti i súťaž krásy. "K cestovnému ruchu prináležia aj tradičné produkty, lokálna kuchyňa a jej špecifikum. Zemiaky patria k Liptovu, tak ako hrozno k regiónom v slovenských nížinách. Takéto podujatia prispievajú k pozitívnemu vnímaniu regiónu a jeho originality," dodala manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Petra Šuhajdová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.