M.LAJČÁK: Nech z Bratislavy vyjde silné posolstvo, že únia je jednotná

Na archívnej snímke vľavo vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová a minister zahraničných vecí a Európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po skončení neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ (Gymnich) 3. septembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 7. septembra (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák si praje, aby z Bratislavy vyšlo silné posolstvo o tom, že únia je jednotná, akcieschopná a vie, čo od nej občania očakávajú. Šéf rezortu diplomacie to povedal pre TASR v súvislosti s neformálnym summitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať 16. septembra v Bratislave.

"Stretnutie by malo byť neformálne svojím priebehom, obsahom a odlišné aj svojím výstupom. Naozaj by malo začať debatu o tom, ako mať lepšiu Európsku úniu (EÚ), bližšiu k ľuďom," uviedol minister. Zároveň vysvetlil, že EÚ bližšia k občanom pre neho znamená, že sa venuje témam, ktorým rozumejú a ktoré považujú za dôležité pre seba. "A že komunikuje s ľuďmi jazykom, ktorému rozumejú, lebo dnes to nie je ten prípad. Očakávam od európskych lídrov, že sa zjednotia v tom, aby identifikovali tieto témy," konštatoval Lajčák.

Obsah septembrového summitu by sa mal podľa predsedu slovenskej vlády Roberta Fica svojím významom zapísať do histórie summitov EÚ. "Chceli by sme, aby summit bol jasnou odpoveďou pre všetkých ľudí, ktorí žijú v EÚ, že únia aj napriek rozhodnutiu voličov v Británii je životaschopná a je pripravená postarať sa o nové a ambiciózne ciele a ochrániť svojich občanov pred mnohými negatívnymi javmi," vyhlásil v súvislosti s bratislavským summitom Fico.

Lídri sa v hlavnom meste SR nevyhnú ani témam migrácie, bezpečnosti a boja proti terorizmu. Ďalej to budú debaty o podpore investícií a o návrhoch na posilnenie tzv. Junckerovho investičného plánu. K novým tematickým okruhom by mala patriť i oblasť digitalizácie a dôraznejších investícií pre mladých ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.