Hladovka priviedla bývalého sýrskeho väzňa z Guantánama do kómy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Montevideo 15. septembra (TASR) - Bývalý väzeň z americkej základne Guantánamo upadol v Uruguaji do kómy v dôsledku hladovky, ktorou si chcel vynútiť možnosť presťahovať sa do inej krajiny. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Sýrčan (45) Abú Wáil Dhiáb stratil vedomie v dôsledku extrémnej dehydratácie po tom, ako 12 dní neprijímal ani vodu. Zdravotníci ho našli v stredu v jeho byte v uruguajskej metropole Montvideo.

"Dúfame, že jeho stav nie je nezvratný. Zatiaľ to nevieme," povedala Dhiábova uruguajská ošetrujúca lekárka Julia Galzeranová.

Dhiáb držal protestné hladovky aj počas svojho 12-ročného pobytu vo väzenskom tábore na Guantáname. Prepustili ho odtiaľ v decembri 2014. Keďže mu nebolo povolené vrátiť sa do vlasti, usadil sa v Uruguaji.

So svojím pobytom v tejto juhoamerickej krajine bol však Sýrčan čoraz nespokojnejší. Požadoval, aby sa mohol presťahovať do Turecka, kde žijú členovia jeho rodiny, alebo do niektorej inej krajiny.

Uruguaj celkovo poskytol útočisko šiestim bývalým väzňom z Guantánama. S výnimkou Dhiába sa všetci na nové prostredie adaptovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.