Premiér Sobotka trvá na tom, že treba zastaviť nelegálnu migráciu

Na snímke český premiér Bohuslav Sobotka (vľavo) prichádza na rokovanie na Bratislavskom hrade. V Bratislave dňa 16. septembra 2016. Foto: TASR - Michal Svítok

Praha/Bratislava 16. septembra (TASR) - Boj proti nelegálnej migrácii a hrozbe terorizmu je jednou z dvoch priorít, na ktoré sa chce Česko sústrediť pri rokovaniach na dnešnom neformálnom summite lídrov EÚ v Bratislave. Český premiér Bohuslav Sobotka to vyhlásil pred odletom do Bratislavy, informoval český spravodajský server Novinky.cz.

"Európa musí byť schopná vyrovnať sa s nelegálnou migráciou," zdôraznil Sobotka a podčiarkol aj nutnosť aktívne čeliť hrozbe terorizmu. Pripomenul tiež, že "do budúcnosti treba uvažovať o vzniku spoločnej európskej armády".

Kritiku obhajovania tejto myšlienky odmietol so slovami: "Európa nemá schopnosť organizovať operácie na obranu vonkajšej schengenskej hranice. Ak sa budeme len pozerať, bezpečnosť v Európe sa nezlepší." Na otázku denníka Práva dodal, že "v bezpečnostnej oblasti treba viac spolupráce".

Pre ČR bude na rokovaniach tiež "silnou témou" ekonomické zblíženie medzi rôznymi časťami únie. "Pretrvávajú obrovské rozdiely v príjmoch, vo výške miezd," pripomenul Sobotka. Na ich odstránenie treba využiť možnosti únijného trhu aj fondov EÚ.

Sobotka odmietol obavy, že by po britskom rozhodnutí o odchode z únie mohli byť dnešné rokovania konfliktnejšie než iné. "Na summitoch EÚ som zažil už veľa búrlivých rokovaní, napríklad, keď sme prezentovali náš pohľad na migračnú politiku," dodal. Európa je podľa neho schopná sa s brexitom celkom dobre vyrovnať.

Európska spolupráca je podľa českého premiéra "najlepšou poistkou" proti nacionálnym sporom, obchodným vojnám či ozbrojeným konfliktom.

Podľa českého premiéra pripravili krajiny V4 spoločné vyhlásenie

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) majú pripravené spoločné vyhlásenie, kde sa hlásia k otázke posilnenia bezpečnosti, lepšej kontroly vonkajších hraníc, zachovania politiky súdržnosti, voľného trhu a schengenského priestoru. Po príchode na neformálny summit lídrov EÚ na Bratislavskom hrade to vyhlásil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

"Česká republika sa domnieva, že by sme nemali strácať čas diskusiou o európskych inštitúciách. Chceli by sme sa sústrediť skôr na tie praktické veci pre každodenný život občanov, teda na bezpečnosť a prosperitu," vysvetlil český premiér.

Sobotka sa neobáva, že výstup zo summitu bude pre nezhody slabý. "Je tu veľmi silná vôľa EÚ, aby sme pokračovali v spolupráci. Vecí, na ktorých sa zhodneme, je veľké množstvo. Rozprávame sa o bezpečnosti, boji proti terorizmu, o zastavení nelegálnej migrácie. Máme spoločný záujem na zamestnanosti aj modernizácii európskej ekonomiky. Európa musí zostať konkurencieschopná," apeloval Sobotka.

Predseda českej vlády je presvedčený, že je veľa pozitívnych vecí, ktoré môžu občanom pomôcť a vrátiť im pocit, že Európa je garantom pozitívneho vývoja, že je nástrojom na riešenie problémov, a nie ich príčinou. "Veľmi dôležitá je atmosféra a nálada, ktorá dnes v Bratislave bude. Musíme hľadať témy, ktoré nás spájajú, a nestrácať čas vecami, o ktorých vieme, že ich neprekonáme. Lebo aká je alternatíva? Tou je protekcionizmus, stavanie plotov a konflikty medzi jednotlivými štátmi. A to si nikto neželá," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.