Predčasné prezidentské voľby sa v Uzbekistane uskutočnia 4. decembra

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Taškent 16. septembra (TASR) - Hnutie podnikateľov a zamestnávateľov - Liberálnodemokratická strana Uzbekistanu (UzLiDep) dnes za svojho kandidáta do predčasných prezidentských volieb schválila Šavkata Mirzijojeva, ktorého po smrti dlhoročného lídra Islama Karimova dočasne poverili vykonávaním funkcie hlavy štátu. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na oznámenie uzbeckej Ústrednej volebnej komisie.

Predčasné prezidentské voľby sa v Uzbekistane uskutočnia 4. decembra.

Do vymenovania za dočasne úradujúceho prezidenta bol Mirzijojev predsedom uzbeckej vlády. Na tomto poste pôsobil od roku 2003.

Meno svojho kandidáta do predčasných prezidentských volieb v Uzbekistane dnes oznámila aj strana Národná obroda, ktorá do volieb deleguje Sarvara Otamuradova.

Islam Karimov zomrel 2. septembra vo veku 79 rokov na následky infarktu. V Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, vládol autoritárskym štýlom od roku 1989 - najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident. Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.