OĽaNO-NOVA: Vláda na summit nepresadila kľúčové témy pre SR

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 16. septembra (TASR) - Bratislavský summit európskych lídrov je úspechom slovenskej diplomacie, ale zároveň premárnená príležitosť na riešenia, ktoré mohlo ponúknuť Slovensko v čase, keď ho Európa a svet počúva viac ako inokedy. Myslí si to hnutie OĽaNO-NOVA.

"Neformálny summit lídrov 27 členských krajín v Bratislave je úspechom slovenského predsedníctva a práce slovenskej diplomacie. Prvé predsedníctvo Slovenska je zároveň symbolom, že Slovensko je plnohodnotným a zodpovedným členom Európskej únie," píše vo svojom vyhlásení hnutie.

Zároveň konštatuje, že slovenská vláda nepredstavila žiadnu konkrétnu víziu na ďalšie smerovanie únie. "Vláde Roberta Fica (Smer-SD) sa nepodarilo do obsahu rokovaní presadiť témy, ktoré sú pre Slovensko kľúčové, ako napríklad energetická bezpečnosť. Plánovaný projekt plynovodu Nord Stream, ktorý pripravuje Nemecko s Ruskom a mal by obchádzať Slovensko, nás môže pripraviť až o 800 miliónov eur ročne," doplnilo OĽaNO-NOVA.

Hnutie zdôrazňuje potrebu ochrany eura, oceňuje aj myšlienku užšej európskej spolupráce v oblasti obrany. "Vnímame ju ako krok správnym smerom, keďže Európa musí zaistiť svojim obyvateľom v prvom rade bezpečnosť. Na druhej strane, bez Veľkej Británie a pri dlhodobom znižovaní obranných rozpočtov nie je vytvorenie európskej armády reálne," uviedlo OĽaNO-NOVA.

Negatívum slovenského predsedníctva je podľa hnutia to, že sa mu nepodarilo zjednotiť členské krajiny. "Na bratislavský summit prichádzajú rozdrobené na rôzne záujmové skupiny. Je to aj výsledok dlhodobého populistického postoja tejto vlády smerom k EÚ, keď Robert Fico uprednostňuje politický prospech a vytĺkanie politického kapitálu na úkor zodpovedného hľadania riešení," doplnilo OĽaNO-NOVA.

Podľa hnutia je potom ťažké prevziať úlohu objektívneho a nestranného lídra celej EÚ v otázkach, ako je napríklad migrácia, medzinárodná politika, vzťahy s Ruskom alebo Tureckom.

Všetko o SUMMITE v Bratislave nájdete TU.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.