Päťsto firiem strednej a východnej Európy vlani zvýšilo tržby a zisky

Foto: TASR/AP

Viedeň 19. septembra (TASR) - Päťsto najväčších koncernov z krajín strednej a východnej Európy (KSVE) vlani zvýšilo tržby aj zisky. Celkové tržby týchto firiem vzrástli o 4,2 % na 593 miliárd eur a ich zisky stúpli o 3,7 % na 26,9 miliardy eur, ako vyplýva zo štúdie poisťovateľa pohľadávok Coface. Informovala o tom agentúra APA.

V priemere sa hrubý domáci produkt (HDP) v regióne strednej a východnej Európy zvýšil o 3,3 % a rok predtým o 2,6 %. Vzrástla súkromná spotreba vďaka poklesu nezamestnanosti a zvýšeniu platov. Okrem toho eurofondy podporili investície, uvádza sa v štúdii Coface. Tieto priaznivé ekonomické podmienky by mali pretrvať aj v roku 2016. Coface aj v tomto roku počíta s priemerným tempom rastu ekonomiky v regióne okolo 3 %.

Väčšina z 500 najväčších firiem z krajín strednej a východnej Európy sídli v Poľsku (167). Za ním nasledujú Česko (71) a Maďarsko (69).

Dvanásť z trinástich odvetví vlani zvýšilo tržby. K víťazom patril textilný priemysel s nárastom tržieb o takmer 15 % a automobilový a dopravný priemysel s 10-% nárastom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.