K obyvateľom bojnickej zoo pribudol samček pandy červenej

Panda červená, ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bojnice 19. septembra (TASR) - K obyvateľom bojnickej zoologickej záhrady pribudol ročný samček pandy červenej s menom Hu. Nový druh, ktorý dostala zoo darom, môžu jej návštevníci oddnes vidieť vo výbehu v blízkosti hlavného vstupu.

"V tomto roku si naša zoologická záhrada pripravila novinku pre návštevníkov, a to tým, že sme sa zapojili do európskeho záchranného programu dovozom pandy červenej. Je to nový druh v našej zoologickej záhrade, ktorý nebol nikdy predtým u nás chovaný," povedal vedúci úseku kopytníkov, slonov a šeliem Zoo Bojnice Branislav Tám.

Priblížil, že panda červená je ohrozeným druhom zvierat, pričom najväčšie ohrozenie jej spôsobuje odlesňovanie jej prirodzených biotopov. "Žije v juhozápadnej Číne, potom v Indii, Bhutáne, Mjarmarsku," vymenoval.

Bojnická zoologická záhrada sa svojmu novému obyvateľovi snažila vytvoriť malú ázijskú časť a prispôsobila mu výbeh a biotop. "Je to veľmi dobrý lezec," poznamenal Tám. Hu sa podľa hovorkyne zoo Simony Kubičkovej veľmi dobre aklimatizoval. "Jesť mu chutí, dokonca bambusy, ktoré sme mu vysadili do výbehu a mali mať aj dekoračnú funkciu, všetky pojedol a budeme mu musieť vysadiť nové," dodala.

K Huovi, ktorý prišiel z anglickej zoo, by mal v nasledujúcom období pribudnúť aj ďalší samec. Neskôr počítajú chovatelia s tým, že do Bojníc príde aj samica a pokúsia sa o mláďatá.

Panda červená žije v horských ihličnato-bambusových lesoch, živí sa bambusom, mäsom, vajcami, dostáva aj špeciálne granule pre pandy a listožravé živočíchy. Od pandy veľkej sa rozlišuje nielen veľkosťou či sfarbením, ale i čeľaďou, patrí totiž do čeľade malých pánd. Na svete žije asi 2000 jedincov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.