Trnava bude mať ako prvé mesto na Slovensku cyklovežu

Cykloveža je 11,5 metra vysoká stavba v tvare dvanásťuholníka s plášťom zo skla, kde bude fungovať automatický samoobslužný systém úschovy. Foto: www.trnava.sk

Trnava 20. septembra (TASR) – Už o niekoľko mesiacov by pri trnavskej železničnej stanici mala vyrásť cykloveža. Bude slúžiť Trnavčanom, ktorí dochádzajú za prácou alebo štúdiom vlakom či autobusom a na stanicu sa vozia bicyklom. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.

Ide o 11,5 metra vysokú stavbu v tvare dvanásťuholníka s plášťom zo skla, kde bude fungovať automatický samoobslužný systém úschovy. Automat po uložení vydá lístok, celý proces úschovy netrvá ani pol minúty. Každý bicykel má priradenú pozíciu, na ktorú ho dopraví zakladací výťahový systém. Po návrate vloží majiteľ lístok do čítačky a tá automaticky vyráta sumu na zaplatenie. Poplatok bude možné uhradiť v hotovosti i poslaním SMS správy. Výhodou takéhoto parkovania je, že si spolu s bicyklom bude možno uschovať aj prilbu, reflexnú vestu či iné príslušenstvo. Kapacita cykloveže je 118 bicyklov na ploche 8,37 krát 8,37 metra. Okrem klasických bicyklov tu bude možné zaparkovať aj elektrobicykle až do hmotnosti 50 kilogramov.

Priestor bude sledovaný kamerovým systémom, takže cykloveža poskytne ochranu nielen pred vplyvmi počasia, ale aj pred odcudzením.

Projekt je naplánovaný na budúci rok, pričom od vybudovania betónového základu je potrebných asi šesť mesiacov na dokončenie celej stavby. Spoločnosť BIKEPROJECT, ktorá cyklovežu pre Trnavu zrealizuje, je jediným európskym dodávateľom ponúkajúcim tento druh bezpečného uskladnenia bicyklov. Ich cykloveže sa nadchádzajú zatiaľ iba v Českej republike, konkrétne v Hradci Králové a Přerove. Trnava sa tak stane prvým mestom na Slovensku a tretím v Európe s automatizovanou cyklovežou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.