Koncert NAPS podporil dialóg a toleranciu už dvanásty raz

XII. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2016 Foto: Inštitút NAPS

Bratislava 20. septembra (OTS) - Vyvrcholením kultúrnej sezóny hlavného mesta SR bol aj v tomto roku NAPS Medzinárodný ekumenický koncert. V závere uplynulého týždňa sa v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave uskutočnil už jeho dvanásty ročník. Tretí rok po sebe bol tento koncert, ktorého poslaním je umením spájať ľudí, prehlbovať dialóg a podporovať toleranciu medzi národmi a náboženstvami, záverečným podujatím Kultúrneho leta a hradných slávností v Bratislave. Podujatie oficiálne otvoril primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Koncert sa už tradične konal pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Inštitút Naše Aktivity Pre Slovensko (NAPS) ho aj v tomto roku organizoval spoločne s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

„Keď pápež František navštívil počas Svetových dní mládeže konaných v Krakove aj koncentračný tábor Osvienčim, zotrval v ňom v tichosti... Pozývam nás všetkých, aby sme spoločne vo chvíľke ticha kontemplovali a odovzdali Bohu všetky naše radosti a túžby, ale aj bolesti a trápenia. Pomyslime na chvíľu i na národy, ktoré žijú v nepokoji a vojnách,“ uviedol vo svojom príhovore zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej. Pre médiá dodal, že ekumenický koncert inštitútu je založený na tolerancii, ktorej menovateľom sú biblické hodnoty úcty a priateľstva vychádzajúce zo židovsko-kresťanskej tradície nášho územia.

Tohtoročný koncert sa po prvýkrát v jeho histórii konal pod spoločným patronátom prezidentov dvoch krajín: maďarského prezidenta Jánoša Ádera a slovenského prezidenta Andreja Kisku. Zazneli na ňom kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch. Prezentovali ich speváci pochádzajúci zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska, Ruska i Kazachstanu. Na podujatí vystúpili aj sólisti Opery SND Eva Hornyaková a Pavol Remenár. V závere podujatia udelili hierarchovia kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce. Koncertu sa zúčastnili veľvyslanci a zástupcovia vedúcich diplomatických misií 23 krajín. Podujatie svojou osobnou prítomnosťou podporila aj ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Na ekumenickom koncerte usporadúvanom Inštitútom NAPS doteraz vystúpili umelci z desiatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal telegram pápež Benedikt XVI, v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Na jubilejný, desiaty ročník koncertu, zaslal posolstvo aj líder pravoslávnych veriacich na celom svete, Ekumenický patriarcha Bartolomej I.

Inštitút NAPS vznikol pred dvanástimi rokmi v Medzilaborciach. Svoju činnosť realizuje aj v oblasti vzdelávania, kultúry či postavenia žien v spoločnosti. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili aj v Prešove, Košiciach či Banskej Bystrici. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa´a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha Gregor III. za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestnými členmi NAPS sú aj slovenskí exprezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.