Plénum odmietlo balík návrhov OĽaNO-NOVA na zlepšenie života rodín

Tlačová konferencia lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča,Na snímke Igor Matovič. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. septembra (TASR) - Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA dnes neuspelo v parlamente s návrhmi noviel zákonov, ktorými chceli zlepšiť život rodín na Slovensku.

Poslanci hnutia v novele zákona o dani z príjmov navrhovali zvýšiť daňový bonus na dieťa. V súčasnosti je na úrovni 19,32 eura. Ich cieľom bolo zvýšiť tento daňový bonus na dvojnásobok, približne teda na 38 eur.

Ďalším návrhom, ktorý parlament odmietol, je novela zákona o rodine. V nej chcelo hnutie upraviť výšku vyživovacej povinnosti, aby bola minimálne vo výške 50 % zo životného minima na nezaopatrené deti. Teda, aby mesačne predstavovala 45,21 eura. V súčasnosti je pritom rodič povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť vo výške minimálne 30 % zo sumy životného minima, teda 27,13 eur.

V novele zákona o sociálnom poistení chceli zase poslanci pomôcť rodinám, ktorých člen má ťažké zdravotné postihnutie a rodina sa oňho stará v domácom prostredí. Navrhovali zrušiť obmedzenie, podľa ktorého je osoba starajúca sa o ťažko zdravotne postihnutého človeka povinne dôchodkovo poistená najviac 12 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.