Prioritou Francúzska musí byť zníženie deficitu pod 3 % HDP

Parížska Eiffelova veža zahalená smogom. Foto: TASR/AP

Paríž 20. septembra (TASR) - Zníženie rozpočtového deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) musí byť hlavnou prioritou Francúzska, uviedol guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Villeroy v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že skresanie schodku v roku 2017 pod 3 % je imperatívom. Centrálna banka očakáva, že francúzsky HDP sa v tomto roku zvýši o 1,4 %.

Guvernér centrálnej banky tvrdí, že Francúzsko musí splniť svoje ciele v oblasti deficitu verejných financií. Varoval, že ak sa to nepodarí, ohrozí to dôveryhodnosť krajiny a Paríž môže stratiť svoje postavenie medzi európskymi partnermi.

Verejné financie sú vo Francúzsku dôležitou témou. Krajina sa pripravuje na prezidentské voľby, ktoré sa budú konať v apríli a máji budúceho roka.

Kandidáti krajnej pravice vyhlásili, že nesplnia 3-% cieľ v oblasti deficitu. Niektorí sľubujú ďalšie zníženie daní.

Zníženie daní je podľa Villeroya legitímna požiadavka, Dodal, že zároveň sa však musia obmedziť výdavky a prijať reformy na stimuláciu rastu ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.