Japonská centrálna banka nezmenila úrokové sadzby

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tokio 21. septembra (TASR) - Japonská centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) ponechala nastavenie menovej politiky prakticky nezmenené. Banka len technicky upravila program nákupu dlhopisov, aby zvýšila výnosy dlhodobých vládnych dlhopisov. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

BoJ ponechala kľúčový úrok na úrovni -0,1 %. BoJ účtuje tento úrok na nadmerné rezervy, ktoré majú komerčné banky uložené v centrálnej banke, aby podnietila úverovanie. Centrálna banka uviedla, že v prípade potreby môže kľúčový úrok znížiť ešte hlbšie do negatívneho teritória.

BoJ ďalej rozhodla, že bude rozširovať svoju menovú bázu, kým tempo rastu spotrebiteľských cien nedosiahne inflačný cieľ na úrovni 2 %. Vo všeobecnosti by banka mala naďalej ročne zvyšovať menovú bázu o 80 biliónov JPY (okolo 700 miliárd eur). BoJ sa však už nebude strnulo držať tohto čísla, ale krátkodobo bude flexibilnejšia.

Japonská centrálna banka zaviedla politiku negatívnych úrokových sadzieb v januári. Týmto spôsobom chce podporiť domácu ekonomiku. Dôvodom bol pokles spotreby a spomaľovanie rastu v Číne.

Technická úprava nastavenia menovej politiky sa vo všeobecnosti očakávala. Mnohí analytici však okrem toho počítali aj so znížením sadzieb alebo inými agresívnejšími opareniami.

Japonsko vykázalo v auguste obchodný schodok

Zahranično-obchodná bilancia Japonska sa v auguste prekvapujúco skončila s deficitom, prvýkrát po troch mesiacoch prebytku. Dôvodom bolo posilnenie jenu, ktoré znížilo hodnotu exportu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na údaje ministerstva financií v Tokiu.

Podľa najnovších štatistík vykázalo Japonsko v auguste schodok obchodnej bilancie 18,7 miliardy jenov (164,14 milióna eur). Analytici pritom očakávali, že dosiahne kladné saldo 119 miliárd JPY po júlovom prebytku 513,6 miliardy JPY. Aj vlani v auguste malo Japonsko obchodný prebytok, a to 567,5 milióna JPY.

Hodnota japonského exportu v auguste klesla medziročne o 9,6 % na 5,32 bilióna JPY. Import sa prepadol ešte strmšie, o 17,3 % na 5,33 bilióna JPY.

Prebytok obchodnej bilancie Japonska s USA sa v auguste znížil o 21,6 % na 362,4 miliardy JPY. Jeho export do Spojených štátov klesol o 14,5 % a import z USA o 9,5 %.

Obchodná výmena Japonska s Čínou, ktorá je kľúčovým trhom tretej najväčšej svetovej ekonomiky, sa v auguste skončila s deficitom 343,2 miliardy JPY. Export do Číny klesol o 8,9 % a import sa znížil o 15,4 %.

Aj vývoz do Európskej únie sa v auguste znížil, a to o 0,7 % na 590,77 miliardy JPY, zatiaľ čo import klesol o 12,4 % na 673,28 miliardy JPY.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.