Európska centrálna banka: Nemecko by malo urobiť štrukturálne reformy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 21. septembra (TASR) - Nemecko by malo zrealizovať štrukturálne reformy, aby podporilo domáci trh. Dobré časy totiž nebudú trvať večne a krajina by sa mala pripraviť na budúce výzvy, myslí si člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet. Informovala o tom agentúra RTTNews.

"Pokiaľ ide o Nemecko, samo sa musí rozhodnúť, ako chce rozvíjať svoj vnútorný trh, či to urobí zvýšením miezd, zvýšením investícií alebo znížením daní," uviedol Praet v rozhovore pre francúzsky denník L'Opinion.

Hlavný ekonóm ECB poukázal na potrebu štrukturálnych reforiem v niektorých sektoroch v Nemecku, ako je napríklad sektor služieb. "Veľmi dobré prostredie poskytuje jedinečnú možnosť, ktorá nemusí vydržať, keďže Nemecko bude v najbližších rokoch čeliť priemyselným výzvam, napríklad v oblasti automobilového priemyslu," uviedol Praet.

Praet označil prebytok bežného účtu platobnej bilancie Nemecka na úrovni 9 % hrubého domáceho produktu (HDP) za "abnormálne" vysoký. Rast v najväčšej európskej ekonomike je podľa neho príliš závislý od zahraničného dopytu, pričom krajina má fiškálny priestor na rozvoj domáceho dopytu.

Vo Francúzsku spôsobuje najväčšie starosti trh práce, ktorý sťažuje podnikanie v krajine, uviedol Praet. Reforma zákonníka práce, ktorý má zvýšiť konkurencieschopnosť francúzskej ekonomiky, je podľa neho krokom správnym smerom.

Praet zopakoval, že ECB bude mesačne nakupovať aktíva za 80 miliárd eur až do konca marca 2017 alebo, v prípade potreby, aj dlhšie, kým sa tempo rastu nevráti k inflačnému cieľu, ktorý je stanovený tesne pod dvomi percentami.

Praet tiež vyzval banky v eurozóne, aby sa aj napriek ťažkostiam prispôsobili prostrediu negatívnych úrokových sadzieb a aby pozorne prehodnotili svoje obchodné modely.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.