Juhokórejský Hyundai zažil prvý celonárodný štrajk po 12 rokoch

Model Hyundai Santa Fe Sport je vystavený na medzinárodnom autosalóne v New Yorku. Prestížny automobilový veľtrh bude sprístupnený verejnosti od 6. do 15. apríla 2012. Foto: TASR/AP

Soul 26. septembra (TASR) - Juhokórejské odbory automobilky Hyundai Motor dnes pre neúspešné rokovania o mzdách vyhlásili prvý celonárodný štrajk za 12 rokov, ktorý ohrozuje tržby aj predaj spoločnosti.

Podľa agentúry Reuters protest viedol k výpadku 114.000 vozidiel v celkovej hodnote 2,5 bilióna wonov (2,02 miliardy eur). Ide tak o najväčšiu stratu vyvolanú štrajkom v histórii automobilky. Odbory v závislosti od reakcie vedenia plánujú pokračovať v sérii menších protestov, keď zamestnanci na určitý čas prerušia prácu. Štrajky by mohli pokračovať aj budúci týždeň.

Celodenný protest nasleduje po júlových čiastočných štrajkoch, keď zamestnanci v juhokórejských továrňach načas prerušili prácu. Ministerstvo obchodu vyzvalo odbory, aby čo najskôr vyriešili spory s vedením, keďže štrajk by mohol ohroziť zotavenie exportu celej krajiny. Upozorňuje, že India už prekonala Južnú Kóreu v pozícii piateho najväčšieho výrobcu automobilov a napäté vzťahy vo firmách spolu s vyššími mzdami by mohli zhoršiť konkurencieschopnosť domáceho automobilového priemyslu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.