Thajsko chce sprísniť zdaňovanie technologických firiem

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bangkok/Jakarta 26. septembra (TASR) - Thajsko zvažuje sprísnenie daňových pravidiel pre internetové a technologické spoločnosti, medzi ktoré patrí aj Google. Podľa agentúry Reuters súčasné daňové zákony sú zastarané a bez zmien sa používajú už 50 rokov. Nové plány by zasiahli mobilné transfery aj internetové platby. Hovorcovia Google Thailand ani Google Asia Pacific sa zatiaľ k veci nevyjadrili.

Technologické firmy sa dostávajú pod veľký tlak v celej juhovýchodnej Ázii. Indonézia chce získať od Google doplatky daní za posledných päť rokov a pokiaľ by sa daňový únik potvrdil, len za minulý rok by išlo o sumu v prepočte 400 miliónov USD (356,7 milióna eur).

Na druhej strane však stoja krajiny s voľným daňovým režimom, napríklad, Singapur. Jeho veľkorysý program daňových úľav láka do krajiny nadnárodné spoločnosti ako Apple, Microsoft či Google, kde zdaňujú svoje tržby a zisky. Tento fakt vysvetľujú tým, že v Singapure zabezpečujú hlavné podnikateľské činnosti, napríklad, finančné, majú tam zabezpečené intelektuálne vlastníctvo a sídla regionálnych zastúpení.

Americké spoločnosti zastúpené v regióne zas varujú, že snahy o sprísnenie daňových pravidiel môžu viesť k pozastaveniu plánovaných investícií v hodnote miliónov dolárov. Výkonný riaditeľ indonézskeho zastúpenia Americkej obchodnej komory Lin Neumann označuje snahu ázijských krajín za agresívnu. "Niektorí veľkí daňoví poplatníci nadobudli dojem, že sú ako ovocie na najnižších konároch." cituje ho agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.