Džihádistický motív bombového útoku v Budapešti je nepravdepodobný

Foto: Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 26. septembra (TASR) - Na základe doterajších informácií týkajúcich sa sobotňajšieho bombového útoku v Budapešti možno konštatovať, že jeho motívom pravdepodobne nebola žiadna ideológia, zvlášť nie džihádistická. Oznámil to dnes po schôdzke výboru pre národnú bezpečnosť maďarského parlamentu jeho predseda Zsolt Molnár z opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

Podľa agentúry MTI na neverejnej schôdzke, na ktorej sa zúčastnili aj členovia výborov pre obranu a vnútro, Molnár dodal, že vyšetrovanie prípadu pokračuje. Zdôraznil, že existujú indície, podľa ktorých bola terčom útoku dvojica policajtov, prípadne polícia, avšak motív zatiaľ nie je známy.

Predseda parlamentného výboru pre vnútro Lajos Kósa z vládnucej strany Fidesz podčiarkol, že jediným záverom dnešného rokovania výborov bolo, že rôzne úvahy a špekulácie zverejnené v súvislosti s útokom na spoločenských sieťach a v médiách sa nezakladajú na pravde. "Niet dôvod na vyvolávanie paniky," skonštatoval Kósa.

Terčom bombového útoku, ktorý sa odohral v sobotu večer v VI. budapeštianskom obvode na ulici Teréz körút, boli policajti. Vyhlásil to v nedeľu večer na tlačovej konferencii veliteľ maďarského Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) Károly Papp, ktorý povedal: " Chceli popraviť policajtov."

Policajný šéf dodal, že explodovalo podomácky vyrobené výbušné zariadenie naplnené kovovými predmetmi.

Za dolapenie neznámeho páchateľa vypísala polícia odmenu desať miliónov forintov (32.733 eur).

Prípad, pri ktorom utrpeli vážne zranenia dvaja maďarskí policajti, vyšetruje Národný vyšetrovací úrad (NNI) ako pokus o viacnásobnú vraždu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.