Rezort spravodlivosti pripravuje zákon o ochrane obetí trestných činov

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 27. októbra (TASR) – Úroveň ochrany obetí trestných činov sa na Slovensku zvýši. Ministerstvo spravodlivosti (MS) začalo s prípravou osobitného zákona zameraného na túto problematiku. Odstraňuje transpozičný deficit, keď do právneho poriadku SR nebola zapracovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2012, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov.

Predbežnú informáciu o príprave návrhu zákona o ochrane obetí trestných činov zverejnilo ministerstvo na internete. Konštatuje, že v súčasnosti absentuje komplexná úprava v tejto oblasti. V roku 2015 Slovensko uskutočnilo čiastočnú transpozíciu eurosmernice, keď túto problematiku zapracovalo do zákona, ktorým sa na účely Trestného zákona ustanovuje zoznam látok s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Návrh novej právnej normy plánuje ministerstvo predložiť na pripomienkovanie vo februári 2017.

Európska komisia (EK) začala v januári tohto roku voči Slovensku konanie vo veci neprebratia smernice o obetiach trestných činov. Rovnakú výzvu dostalo ďalších 15 členských štátov EÚ. Termín na zapracovanie smernice uplynul v novembri 2015. Konanie pre nesplnenie zmluvných povinností môže vyústiť až k uloženiu finančných sankcií.

Ministerstvo spravodlivosti v reakcii na zaslanie výzvy tvrdilo, že do právneho poriadku bola väčšina smernice zapracovaná. Tá má napríklad napraviť, aby boli práva obetí trestných činov uznávané minimálne v rovnakej miere ako práva páchateľov. Vláda na zasadnutí 8. júna uložila ministerstvu spravodlivosti odstrániť transpozičný deficit.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.