VIDEO: Tóth na galavečere SOV: Bojovali sme za jedno krásne Slovensko

Na snímke atlét Matej Tóth si prevzal symbolický šek za zlatú medailu v chôdzi na 50km na letných olympijskych hrách v Riu de Janeiro na Olympic Gala Rio 2016 v Šamoríne 28. októbra 2016. Foto: TASR - Martin Baumann

Šamorín 29. októbra (TASR) – Slávnostným galavečerom "Olympic Gala Rio 2016" uzavrel Slovenský olympijský výbor (SOV) štvorročný cyklus, ktorého vrcholom bola úspešná reprezentácia Slovenska na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro.

Finančnými odmenami v hodnote 413.420 eur a vyznamenaniami ocenil SOV štrnástku úspešných slovenských reprezentantov a členov realizačných tímov z celkovo 52-člennej výpravy, ktorá sa predstavila pod piatimi kruhmi v Brazílii. Slovensko sa vrátilo z OH 2016 s dvoma zlatými a dvoma striebornými medailami.

Členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková odovzdala počas večera atlétovi Matejovi Tóthovi diplom za 5. miesto v chôdzi na 50 km ešte na OH 2012 v Londýne. V týchto pretekoch pred štyrmi rokmi pôvodne skončil ôsmy.

"Obdobie po olympiáde je veľmi pekné, ale na druhej strane aj veľmi náročné. Olympiáda je vždy športový sviatok, myslím si, že to tak bolo aj teraz. Za nás, za Slovákov môžem povedať, že sme boli naozaj jeden tím, ako znelo heslo. Cítil som obrovskú podporu pred štartom, ale ukázala sa aj na trati. Bojovali sme za jeden cieľ, za jedno krásne Slovensko. Touto cestou by som sa chcel poďakovať za obrovskú podporu," povedal pri ocenení Matej Tóth.

SOV okrem finančných odmien ocenil úspešných športovcov a niektorých ďalších členov olympijskej výpravy aj svojimi vyznamenaniami. Zlaté kruhy SOV pre olympijských víťazov dostali atlét Matej Tóth a vodní slalomári Ladislav Škantár a Peter Škantár, Strieborné kruhy SOV pre strieborných medailistov putovali do rúk vodnému slalomárovi Matejovi Beňušovi a rýchlostným kanoistom Denisovi Myšákovi a Tiborovi Linkovi. Ďalší dvaja členovia strieborného štvorkajaka z OH 2016 Erik Vlček a Juraj Tarr už rovnaké ocenenie získali po OH 2008 v Pekingu. V Šamoríne si spoločne s trénerom Škantárovcov i Beňuša Jurajom Minčíkom prevzali Zlatý odznak SOV.

Strieborným odznakom SOV ocenili trénera chodca Tótha Mateja Spišiaka a kouča štvorkajaka Petra Likéra. Bronzový odznak SOV získali vodná slalomárka Jana Dukátová, lekár strelcov Wilbert Recabarren, fyzioterapeuti Pavel Belička a Denis Freudenfeld, ako aj veľvyslanec SR v Brazílii Milan Cigáň. Medailu SOV zase piati olympionici, ktorí na OH skončili v prvej osmičke: strelci Juraj Tužinský a Pavol Kopp, atlét Marcel Lomnický, vodný slalomár Jakub Grigar a rýchlostný kanoista Peter Gelle. Čestné uznanie SOV získal masér výpravy Roman Janoška.

Symbolickej rozlúčky sa na záver dočkal aj dosluhujúci prezident SOV František Chmelár, ktorý opúšťa svoju funkciu po 17 rokoch. "Každé OH boli fantastické. Myslím si, že športovci sú obrovský prínos pre spoločnosť," povedal Chmelár pri svojej neoficiálnej rozlúčke. Z rúk Juraja Baču a Zuzany Rehák Štefečekovej si následne prevzal vestu zdobenú logami deviatich OH, ktoré odslúžil na poste prezidenta SOV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.