ŠVECOVÁ: Pri hodnotení sudcov sa treba sústrediť na prieťahy v konaní

Na snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 29. októbra (TASR) – V hodnotení práce sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR by mohli nastať zmeny. Pripustila to predsedníčka súdu Daniela Švecová, ktorá sa tento týždeň stretla s predstaviteľmi Transparency International Slovensko (TIS). Pozornosť podľa nej treba sústrediť na vznik prieťahov v súdnom konaní.

Riaditeľ TIS Gabriel Šípoš predstavil návrhy na zlepšenie transparentnosti NS a slovenskej justície. Mimovládna organizácia medziiným navrhuje, aby do hodnotenia sudcov boli vnesené objektívne merateľné indikátory kvality a efektivity. Súčasťou hodnotiacich komisií by podľa návrhu TIS mohli byť aj ľudia z externého prostredia. Požiadavka stanovenia indikátorov nie je nová, avšak ani jednoduchá, reagovala na to Švecová.

„Množstvo a kvalitu jeho práce ťažko možno merať a stanoviť preň určité indikátory, keď každá vec je iná a takmer každá je skutkovo a právne veľmi náročná,“ vysvetlila predsedníčka NS. Sama skutočnosť, že sudca je sudcom NS, svedčí o tom, že ide o kvalitného odborníka, ktorý už predtým, než sa dostal na NS, musel splniť mnoho predpokladov pre výkon tejto funkcie, podotkla.

Podľa Švecovej sa však možno sústrediť na veci, ktoré boli NS zrušené a vrátené na ďalšie konanie Ústavným súdom SR, ako aj na veci, ktoré sa po predchádzajúcom zrušení znova vrátili NS. V obidvoch prípadoch súdne konanie trvá pomerne dlhý čas.

„Pozornosť treba zamerať na čas, v ktorom sa veci končia, či ho možno považovať za primeraný z hľadiska ústavného práva účastníkov konania na to, aby sa jeho vec prerokovala bez zbytočných prieťahov,“ mieni Švecová. Doplnila, že na hodnotenie sudcov by malo mať vplyv aj to, či je voči nemu vedené disciplinárne konanie.

TIS navrhla, aby boli zverejňované aj informácie z výberových konaní na asistentov sudcov. S tým Švecová nemá problém, pokiaľ to právna úprava dovolí. Predsedníčka NS zároveň informovala, že jej súd už pracuje na tom, aby sa jeho súdne rozhodnutia zverejňovali v plnej miere okrem internetovej stránky ministerstva spravodlivosti aj na jeho internetovej stránke. Plošné zverejňovanie všetkých rozhodnutí, ktorých je na NS niekoľko desiatok tisíc ročne, si však podľa jej slov vyžaduje kvalitné technické vybavenie a vybudovanie analytického oddelenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.