VIDEO: Elán má stále elánu na rozdávanie

Na snímke zľava gitarista Ján Baláž, spevák Jožo Ráž a klávesista Vašo Patejdl počas koncertu skupiny Elán na turné Živých nás nedostanú v Bratislave 28. októbra 2016. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 29. októbra (TASR) – Skupina Elán má stále veľa elánu. Dokázala to v piatok večer (28.10.) koncertom v rámci turné Živých nás nedostanú na vypredanom bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Bol to prvý z dvojice slovenských koncertov po sérii ôsmich koncertov v susednej Českej republike, kde je skupina rovnako populárna ako doma na Slovensku.

Bez niekoľkých minút dve hodiny prídelu elánskych hitov, a bolo ich 25, začali skladbou Kamaráti. Po nej prišli na rad Vymyslená, Zlodej slnečníc, Ulica, Ryšavá z nového albumu, Tretie oko, strieborná lýrovka z roku 1980 Kaskadér a Tuláci v podchodoch, duet z nového albumu Neodchádzaj, kde speváčku Lenku Hrůzovú zastúpila mladá chorvátska speváčka Nina Kraljič. V hľadisku arény zimného štadióna sa zišlo trojgeneračné publikum a spievali všetci, mladší, mladí aj dospeláci a súpútnici členov skupiny.

To platilo aj pri ďalších skladbách Zanedbaný sex, Páni pripime, Cigary idú do neba, úplnej novinke v podobe piesne Z tričiek zúri Che Guevara a ďalšom prídele hitov Bosorka, Mláďatá, Voda, čo ma drží nad vodou a Smrtka na pražskom orloji.

Už pri ohlásení tohto turné na začiatku leta kapela avizovala, že zahrá aj pesničky zo štvrtého albumu Hodina slovenčiny, od ktorého vydania uplynuli vlani tri dekády. V priebehu koncertu zahrali šesť z dvanástich piesní na tomto albume z roku 1985 - Stužková, Čo je? Čo je? Čo chceš?, Valiace sa kamene, Zvláštny smútok víťazov, Zaľúbil sa chlapec a Kráľovná bielych tenisiek.

Pri tomto koncerte si fanúšik uvedomil, koľko hitov má Elán na svojom konte. Na vinylových LP platniach z 80. a 90. rokov býva desať až dvanásť piesní a v prípade Elánu sa stalo sedem aj osem z nich hitmi. Mnohé z nich – Vymyslená, Ulica, Stužková či Kráľovná bielych tenisiek – sú dnes už vlastne ľudovkami a na koncertoch si ich spievajú aj mladí, ktorých ročník narodenia sa výrazne líši od rokov, v ktorých tieto piesne vznikali.

Bez prídavku nemohli odísť ani "eláni". Boli nakoniec dva - Čakám ťa láska a Živých nás nedostanú z rovnomenného albumu, podľa ktorého turné dostalo názov. To bol zároveň koniec skvelého večera s Elánom.

Skupina vznikla v roku 1968 a zažila všetko - náročné začiatky „bez peňazí“, pribúdajúci úspech a slávu, personálne zmeny, príkoria aj ťažkosti, stovky koncertov ročne a záber až na dno síl, aj cesty po svete. Na scéne je dodnes, čo je hodné obdivu, a to aj v prípade Joža Ráža, ktorý prežil ťažkú haváriu. Ak má byť niekto logom slovenskej hudobnej scény, tak je to určite skupina Elán.

Kapela na turné hrá v zostave Jožo Ráž (basová gitara, spev), Jano Baláž (sólová gitara, spev), Vašo Patejdl (klávesy, spev), Peter Farnbauer (gitara), Ľubo Horňák (klávesy) a Štefan Bugala (bicie). Dychovú sekciu tvoria Richard Šimurka (saxofón, flauta), Martin Haas (trombón) a Samo Šimek (trúbka).

Do Bratislavy si Elán pozval až dvoch predskokanov. Prvým bola skupina Instinct, po nej chorvátska speváčka Nina Kraljič. Česko-slovenská kapela Instinct vznikla v Prahe, na scéne je päť rokov a posledný rok sa jej darí tvoriť piesne, ktoré znejú aj z rádií. Nina Kraljič reprezentovala Chorvátsko na tohtoročnej piesňovej súťaži Eurovision Song Contest.

Poslednou, desiatou zastávkou na turné Živých nás nedostanú bude v nedeľu 30. októbra vystúpenie v košickej Steel aréne. Východniari sa majú načo tešiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.