Rušenie štátnych sviatkov rezort hospodárstva nepripravuje

Foto: TASR

Bratislava 31. októbra (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v súčasnosti nenavrhuje ani nepripravuje znižovanie počtu štátnych sviatkov. "Možný podnet na diskusiu o tejto téme očakávame len v súvislosti so snahou zlepšiť podnikateľské prostredie od podnikateľov. Nateraz však z podnikateľského prostredia takáto iniciatíva nevzišla a nie je ani zadefinovaná v rámci priorít Programového vyhlásenia vlády," uviedol rezort hospodárstva.

Za hlavný dôvod prehodnotenia počtu štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja a ich prípadné zníženie je podľa MH SR možné považovať napríklad šetrenie energie a nákladov podnikateľov (nielen mzdových), vplyv na rast HDP a podobne.

"Na druhej strane sú argumenty, že na Slovensku zamestnanci odpracujú viac pracovných hodín. Taktiež cirkev je proti zrušeniu cirkevných sviatkov. Podľa niektorých názorov má počet sviatkov vplyv skôr na mzdové náklady, ako na výkonnosť ekonomiky. Tá súvisí skôr s dopytom, ako od pracovných dní. Počas sviatkov totiž výroba nestojí, len sa zamestnancom viac platí," spresnilo MH SR.

"Napríklad servisné centrá pre zahraničie nerobia podľa nášho kalendára, niektorým odvetviam by mohlo rušenie sviatkov naopak poškodiť, napríklad turistickému ruchu," upozornilo ministerstvo hospodárstva.

Podľa MH SR "je to citlivá téma, preto by si vyžadovala dôkladné posúdenie, zváženie viacerých alternatív, napríklad presunutie štátneho sviatku na pondelok či piatok a najmä dialóg všetkých dotknutých strán". "Výsledkom prípadnej diskusie môže byť aj rozhodnutie, že rušenie neprinesie adekvátny výsledok," dodal rezort hospodárstva.

MH SR zriadilo Medzirezortnú skupinu na najvyššej úrovni pre Doing Business, ktorej hlavným cieľom bude riešiť a schváliť okruhy, definovať opatrenia a kritické oblasti podnikania na úrovni štátu a zapracovať požiadavky a opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie administratívneho zaťaženia podnikania do rezortných materiálov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.