Seznam.cz sprístupnil mapu Slovenska pre nevidiacich

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Praha 31. októbra (TASR) - Český webový server Mapy.cz, ktorý prevádzkuje spoločnosť Seznam.cz, sprístupnil minulý týždeň novú haptickú mapu celého Slovenska. Vďaka nej je možné na základe vizuálnych máp vygenerovať podklady pre orientáciu pomocou hmatu, čo ocenia predovšetkým nevidiaci. Tlačiť jednotlivé mapy je možné, samozrejme, zadarmo. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Haptická mapa je k dispozícii už od roku 2014 aj pre Českú republiku. Celý systém používa špeciálny mapový kľúč generujúci čiernobiele podklady. Tie po tlači na špeciálny papier a po použití tzv. "fusera" napučia do hmatom čitateľnej podoby.

Mapa Slovenska pre nevidiacich je k dispozícii v mierke približne 1:1200.

"Takto jednoducho dostupné haptické mapy štátov sú svetovým unikátom. Nevidiacim ľuďom môžeme v podstate v priebehu niekoľkých minút vytlačiť hmatateľný reliéf ľubovoľného územia Českej republiky a Slovenska. Doteraz používané postupy výroby hmatových máp boli oproti tomu značne časovo náročné," uviedol Radek Seifert, koordinátor služieb strediska ELSA.

Haptické mapy sú výsledkom spolupráce Seznamu.cz s univerzitnými pracoviskami, konkrétne so strediskom Teiresias Masarykovej univerzity a strediskom Elsa pri ČVUT.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.