PRIESKUM: Pozrite sa, koľko peňazí si dokážu Slováci mesačne nasporiť

Ilustračné foto Foto: wikimedia.org

Bratislava 31. októbra (TASR) - Slováci si v priemere dokážu mesačne odložiť 97 eur. Vedia si tak ušetriť o 20 eur viac ako Česi, za Rakúšanmi však výrazne zaostávajú, ktorých mesačné úspory dosahujú 216 eur. Vyplýva to z aktuálneho Barometra sporenia Slovenskej sporiteľne.

Slováci pritom v tomto roku dosiahli najlepší výsledok v histórii prieskumu. Priemernú sumu, ktorú si mesačne odkladajú, v tomto roku zvýšili o tri eurá. Ešte lepší boli Maďari s nárastom o päť eur, pokles zaznamenali len Srbi a Chorváti.

Na Slovensku mierne narástol počet ľudí, ktorí si nesporia nič. Na druhej strane je ale potešujúce, že počet ľudí, ktorí si sporia menej ako 20 eur, klesá. Kým pred dvomi rokmi ich bolo 20 %, v roku 2016 ich je už len 10 %. Zodpovedne sa k sporeniu stavajú mladí ľudia vo veku 15 až 29 rokov, ktorí si vedia odložiť 105 eur mesačne, čo je len o tri eurá menej ako ľudia vo veku 30 až 49 rokov.

Z hľadiska sporiacich či investičných produktov je medzi ľuďmi obľúbený sporiaci účet. Prieskum ukázal, že od roku 2013 narástlo jeho používanie o 10 percentuálnych bodov. "Ľudia si uvedomujú, že pravidelným odkladaním aj menších súm si môžu vytvoriť finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií. Tiež si môžu dlhodobejším sporením pripraviť financie na konkrétne ciele, napríklad na vzdelanie detí, vylepšenie bývania a podobne," vysvetľuje vedúci oddelenia vkladov a poistenia Slovenskej sporiteľne Juraj Vilikovský.

Z ostatných produktov využívajú Slováci vo väčšej miere aj životné či kapitálové poistenie. Rastie aj záujem o investovanie do fondov, akcií, ako aj do zlata a ďalších kovov. Naopak, klesá využívanie vkladných knižiek a mierne aj stavebného sporenia.

Polovica Slovákov sporí pritom približne rovnakú sumu ako pred dvomi či tromi rokmi. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 17 % opýtaných sa dnes darí odkladať viac, najmä preto, že buď začali pracovať, alebo sú opäť zamestnaní. Ďalšími dôvodmi sú, že im banka alebo inštitúcia ponúkla atraktívny produkt, respektíve sa im zvýšil celkový príjem domácnosti. Tí, ktorí sporia menej, ako hlavné dôvody uvádzajú, že majú väčšie rodinné výdavky, alebo si medzitým založili rodinu. Tretím najčastejším dôvodom je, že pri rovnakom príjme majú vyššie životné náklady.

Prieskum pre sporiteľňu zrealizovala spoločnosť IMAS International. Zúčastnilo sa na ňom 500 respondentov vo veku nad 15 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.