V parlamentných voľbách s prevahou zvíťazil Gruzínsky sen

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tbilisi 31. októbra (TASR) - Predbežné výsledky druhého kola gruzínskych parlamentných volieb naznačujú, že v nich s prevahou zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen, ktorá bude mať v 150-člennom parlamente 115 poslancov. Informovala o tom agentúra AP.

V prvom kole volieb, ktoré sa konalo pred tromi týždňami, získal Gruzínsky sen 67 kresiel, avšak o 50 kreslách sa rozhodovalo až v nedeľnom druhom kole. Išlo o volebné obvody, v ktorých ani jeden z kandidátov nezískal väčšinu hlasov.

Predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Tamar Žvaniová na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že v druhom kole získal Gruzínsky sen 48 mandátov, čo znamená, že celkovo bude mať v parlamente pohodlnú väčšinu 115 poslancov.

Najsilnejším konkurentom Gruzínskeho sna je opozičné Zjednotené národné hnutie (UNM) bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho. To však v prvom kole získalo len 27 percent hlasov a 27 parlamentných kresiel a nedarilo sa mu ani v kole druhom.

Druhého kola gruzínskych parlamentných volieb sa zúčastnilo len 37,5 percenta oprávnených voličov.

Stredoľavý Gruzínsky sen je pri moci od roku 2012 a vedie ho miliardár Bidzina Ivanišvili, ktorý zarobil svoj majetok v Rusku. Gruzínsky sen sa snaží o začlenenie Gruzínska do Európskej únie a zároveň o zlepšenie vzťahov s Ruskom, zničených za Saakašviliho vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.