Inflácia v eurozóne sa v októbri mierne zrýchlila

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Luxemburg 31. októbra (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v októbri mierne zrýchlila. Informovali o tom agentúra DPA a európsky štatistický úrad Eurostat.

Index spotrebiteľských cien v eurozóne v októbri medziročne stúpol o 0,5 % po 0,4-% zvýšení v septembri, uviedol Eurostat vo svojom prvom odhade.

Ceny energií pokračovali v poklese, aj keď jeho tempo sa znížilo. Energie v októbri medziročne zlacneli o 0,9 % (-3 % v septembri a -5,6 % v auguste). Ceny služieb vzrástli o 1,1 %, ceny potravín, alkoholu a tabaku o 0,4 % a ceny priemyselných tovarov mimo energií sa zvýšili o 0,3 %.

To bol najprudší nárast cien v eurozóne v tomto roku. V januári spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,3 %, vo februári klesli o 0,2, v marci stagnovali, v apríli opäť klesli o 0,2 %, v máji sa znížili o 0,1 %, v júni sa zvýšili o 0,1 %, v júli rovnako ako v auguste stúpli o 0,2 % a v septembri vzrástli o 0,4 %.

Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku vzrástla o 0,3 %

Luxemburg 31. októbra (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny aj Európskej únie (EÚ) v 3. kvartáli stagnovalo. Informovali o tom agentúra APA a európsky štatistický úrad Eurostat.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny za tri mesiace od júla do konca septembra na sezónne upravenej báze medzikvartálne stúpol o 0,3 % a celej EÚ o 0,4 %, uviedol vo svojom prvom odhade Eurostat. Tempo rastu teda zostalo v eurozóne aj v EÚ rovnaké ako v 2. štvrťroku. V prvých troch mesiacoch si ekonomika eurozóny rovnako ako celej únie polepšila o 0,5 %.

V medziročnom porovnaní sa HDP eurozóny na sezónne upravenej báze v 3. kvartáli zvýšil o 1,6 % rovnako ako v predchádzajúcich troch mesiacoch. Tempo rastu EÚ stagnovalo na úrovni 1,8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.